Yunanistan Haber

Yunan Lobisi Ayaklandı, Türk F-16’larına Karşı Çıkıyor

Yunan asıllı Amerikan milletvekilleri, Türk F-16'larının modernizasyon ve seviye yükseltilme paketine karşı çıkıyor.

Yunan asıllı Amerikan milletvekilleri, Türk F-16’larının modernizasyon ve seviye yükseltilme paketine karşı çıkıyor.

ABD Başkanı Biden yönetiminin Türk F-16 savaş uçaklarının modernizasyon ve seviye yükseltilme paketi planlamasına ABD Kongresi’nde Temsilciler Meclisi’ndeki Yunan asıllı Amerikan milletvekillerinin tepki gösteriyor.

Temsilciler Meclisi Yunan asıllı Eş Başkanları Chris Pappas ve Gus Bilirakis ile Başkan Yardımcıları Dina Titus ve Nicole Malliotaki, Biden yönetiminin Türkiye’nin mevcut F-16 savaş uçakları filosu için planlanan yazılım yükseltme kiti satışına devam etme kararına karşı olduklarını ifade ettiler.

Milletvekili Chris Papas, “Hükümetin Türkiye’nin Ege’deki pervasız davranışını tam olarak ele almadan bu satışı gerçekleştirmesinden hayal kırıklığına uğradım. Satışa F-16 modernizasyon kitlerinin dahil olmaması beni rahatlattı, ancak Türkiye, Rus S-400 füze sistemine sahip olmaya devam ederken hükümetin ortak yerleşim risklerini ve NATO’nun güvenlik mimarisiyle ilgili dile getirdiğim endişeleri ele alması gerekiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, savaş kışkırtıcı söylemi ve Doğu Akdeniz’de istikrarı bozan bir faktör olarak oynadığı rolle biliniyor.” İfadelerini kullanıyor.

Kongre üyesi Gus Bilirakis, “ABD, Türkiye’ye barışçıl komşularını tehdit etmeye devam etmek için kullanacağı silahları vermeme taahhüdünde kararlı kalmalıdır” diyor.

Milletvekili Nicole Malliotaki, Kongre’ye hitaben yaptığı konuşmada, “Neredeyse bir yıl önce, Başbakan Miçotakis, ABD ile Yunanistan arasındaki güçlü ikili ilişkiyi vurguladı ve Erdoğan’ın haksız saldırganlığını ve Türk savaş uçaklarının Yunan adaları üzerinde binlerce yasadışı uçuşunu vurgulamak için Kongre’de konuşurken dile getirdi. Erdoğan ayrıca İran’ın Reisi ve Rusya’nın Vladimir Putin’i ile saf tutmayı seçti. Basitçe söylemek gerekirse, ona güvenilemez. Gururlu bir Yunan-Amerikalı olarak, Biden yönetiminin bu eylemleri ve uyarılarımızı görmezden gelmesinden son derece endişeliyim. Bu satışı kınayan Yunan meslektaşlarıma katılıyorum ve meslektaşlarımı gelecekte Türkiye’ye yapılacak herhangi bir satışı onaylamadan önce dikkatlice düşünmeye davet ediyorum.” İfadelerini kullanıyor.

Son olarak Milletvekili Dina Titus, “Yunan Meclisi’ndeki meslektaşlarım ve ben, Başkan Biden’ı ve Dışişleri Bakanlığını, Yunanistan’ın toprak egemenliğini ihlal etmeye devam ettiği için Türkiye’yi F-16’lar konusunda ödüllendirmemeye önceden davet etmiştik. Mevcut filosundaki bu yazılım yükseltmeleri NATO ile iletişimi ve genel güvenliği iyileştirecek olsa da, Biden yönetiminin Türkiye’nin NATO müttefikimiz ve demokratik ortağımız Yunanistan’a yönelik düşmanca eylemlerini caydırmak için nasıl çalıştıklarını hâlâ açıklaması gerekiyor. Herhangi bir F-16 satışının devam etmesi için çok fazla meseleler var.” Değerlendirmesi yapıyor.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu