Yunanistan Haber

Yunan Basını: “Asıl Tehdit Denizaltı Değil MİDLAS”

Yunan Basını, Milli Dikey Atım Lançer Sistemi’ni (MİDLAS) öncelikli bir tehdit olarak değerlendirdi.

Yunan Basını, Milli Dikey Atım Lançer Sistemi’ni (MİDLAS) öncelikli bir tehdit olarak değerlendirdi.

Yunan Basını, geçtiğimiz günlerde ilk atış testi gerçekleştirilen Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS)’ni öncelikli bir tehdit olarak değerlendirdi. Çıkan haberlerde, “adalarımıza ve anakaraya yönelik büyük bir tehditten bahsediyoruz, çünkü görünmez Türk denizaltıları gelecekte Yunan topraklarına seyir füzeleri fırlatabilir.” İfadelerine yer veriliyor.

Roketsan tarafından geliştirilen ve gelecek yıl envantere girmesi planlanan MİLGEM TCG İSTANBUL (F-515) Firkateyni’nde kullanılacak olan MİDLAS’ın ilk atışlı testi, kısa süre önce gerçekleştirildi. MİDLAS’ın yine Roketsan üretimi HİSAR-D RF Hava Savunma Füzesi’ni ateşledi testi, başarılı oldu.

MİDLAS testi, Yunanistan’da da büyük yankı uyandırdı. Yunan haber platformu Pentapostagma, SavunmaSanayiST.com’un haberine atıfta bulunarak MİDLAS testini şu şekilde değerlendirdi:

blank

“Türkler bundan birkaç yıl önce yapımı devam eden yeni TCG İstanbul fırkateyni için Mk-41 Dikey Fırlatma Sistemi (VLS) füze fırlatma sisteminin satışına onay vermeyen ABD’den muhteşem bir ambargo aldı. Bunun üzerine Türkler, bilinmeyen bilgi birikimi ve yardımla, bunu vurguluyoruz, kendi karşılık gelen sistemlerini üretmeye başladılar.

Dikey fırlatma fırlatıcı sistemi projesi, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde ROKETSAN firması tarafından 2020 yılı Mayıs ayında başlatıldı. Önceki gün, Türklerin su üstü ve denizaltı platformları için yabancı dikey fırlatıcı sistemlerine bağımlılığını sona erdireceğini söylediği Türk MIDLAS fırlatma sisteminin ilk füze testini gerçekleştirildi.

Yer testlerinin tamamlanmasıyla birlikte MIDLAS’ın önünde önemli bir aşama bulunuyor: İnşası devam eden MİLGEM İ Sınıfı fırkateynlerin ilki olan TCG İstanbul Fırkateyni’ne entegrasyonu. Bu fırlatma platformu ile Hisar-D RF füzeleri, Türk Donanması’na ait savaş gemilerine hava savunma teçhizatı olarak yerleştirilecek. Daha sonra (bilinmeyen bir zamanda) Siper Blok-1, Atmaca, BORA ve muhtemelen TAYFUN füzeleri yeni MIDLAS fırlatma sistemine entegre edilecek.

Bilgiler, Türklerin yeni fırlatma sistemini yeni nesil MİLDEN denizaltılarına ve tüm balistik füze yelpazesini (BORA-ATMACA-TAYFUN) fırlatabilecek diğer su üstü gemilerine kurmaya hazırlandığını gösteriyor. Sadece Yunan donanmasına değil, adalarımıza ve anakaraya yönelik büyük bir tehditten bahsediyoruz, çünkü görünmez Türk denizaltıları gelecekte Yunan topraklarına seyir füzeleri fırlatabilir.”

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu