Batı TrakyaBatı Trakya Haber

Yargıtay’ın DEB Partisi Kararının İptali İçin Başvuruda Bulundular

“Yüksek Mahkeme, olması gerektiği gibi, DEB Partisinin tüzük ve gizli eylemlerini denetlemeden karar verdi."

İki üniversite öğretim görevlisi, Yargıtay’a yaptıkları başvuruyla, “Dostluk, Eşitlik, Barış Partisi”nin (DEB ) Avrupa seçimlerine katılmasına izin veren Yargıtay kararının iptalini talep ediyor.

Hazırladıkları dava dosyasında belirttikleri gibi, “DEB Partisi adaylarının kendilerini “Yunan Müslümanı” değil Türk ilan ederek Lozan Antlaşması’nı değiştirmeye yönelik çalışmalarla Yunan hukuk düzenine karşı çıktıkları” ileri sürülüyor.

ERT’nin haberinde, Yargıtay’a başvuruda bulunan akademisyenlere göre AP seçimlerinde Rodop ve İskeçe illerinde birinci gelen DEB Partisinin yasadışı ilan edilmesi ve Batı Trakya’daki her türlü faaliyetin durdurulması gerektiğini savundukları belirtiliyor.

İki akademisyen Yargıtay’a gönderdikleri başvuru dilekçelerinde, DEB Partisi yetkililerinin bazı söylemlerinde “Makedon Azınlığın sesi olduklarını” bazen de Müslüman Türkler olduklarını ilan ettikleri gerekçesiyle, Avrupa seçimlerine katılımlarının Yüksek Mahkemenin A1 Dairesi tarafından hukuka aykırı ve Anayasa’ya aykırı olarak kabul edildiğini vurguluyorlar.

Başvuruyu yapan akademisyenlerin belirttiği üzere, “Yüksek Mahkemenin, olması gerektiği gibi, DEB Partisinin tüzük ve gizli eylemlerini denetlemeden karar verdiğini, oysa DEB’in Ulusal karşıtı hareket ederek, ülkenin uluslararası koşullarına zarar verecek şekilde hareket ettiğini ileri sürüyorlar.

Yargıtay’a sundukları iptal dilekçesinde, “Bir siyasi partinin seçilebilme olanağına ilişkin sınırlamalar getiren Anayasal kurallarda, partinin temel demokratik ilkelere aykırı eylemlerle halkta duygu uyandırmaması ve tahrik etmemesi parti liderlerinin demokrasiye yönelik saldırgan tutumlarının bulunmaması gerekiyor” ifadeleri yer aldığı belirtiliyor.

“Atina’da hiç kimse KIEF’e (DEB) dokunmuyor”

blankAraştırma Görevlisi, Öğretim Görevlisi ve Stratejik Danışman olarak görev yapan Panagiotis Pavlos, DEB Partisinin, Amerika Birleşik Devletleri’nin Selanik Başkonsolosluğunda düzenlenen “Bağımsızlık Günü” resepsiyonuna davet edilmesini de eleştiriyor.

Panagiotis Pavlos, Twitter (Χ) sosyal paylaşım platformunda yaptığı paylaşımda, “ABD’nin Yunanistan’daki ayrılıkçı grupları desteklediği biliniyor. Konsoloslukla yapılan bir toplantıda Yunanistan’ı baskıyla suçlayan ağlayan Arnavut kadınlarından, Konsolosluktan podyumda yürüyen Ankara ajanlarına kadar hatırlıyorum. Bu yüzden Atina’da hiç kimse KIEF’e (DEB) dokunmuyor.” İfadelerini kullanıyor.

blank

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu