Batı Trakya Haber

Soydaşlarımız Kurban Bayramına Buruk Girdi, Bayram Namazını Kılamadılar!

Batı Trakyalı soydaşlar maalesef bu yıl da Kurban Bayramı namazını kılamamanın üzüntüsü ve burukluğunu yaşıyor.

Yunanistan’ın Selanik yakınlarında Aleksandria kasabası ve geniş bölgesinde yaşayan Batı Trakyalı soydaşlar maalesef bu yıl da Kurban Bayramı namazını kılamamanın üzüntüsü ve burukluğunu yaşıyor.

Batı Trakya’dan uzun yıllar önce Dedeağaç, Dimetoka, Kumçiftliği, Gümülcine ve İskeçe’den göç eden Müslüman Türkler tarafından kurulan “İmathia ili Müslümanları Eğitim, Kültür ve Spor Derneği ve bu derneğin çatısı altında bulunan Mescit 2017 yılının Şubat ayında Yunan makamlarınca kapatılmış, burada gerçekleştirilen dini ibadetler durdurulmuş ve Kur’an kursları yasaklanmıştı.

blank

Konu yargıya taşınınca da Danıştay Derneği haklı bulmuş, ancak bu karar bugüne kadar bir türlü uygulamaya konulmuyor. Halen çeşitli bahanelerle süreç uzatılıyor, orada yaşayan Müslümanlar ibadetlerini yerine getiremiyor. Ayı şekilde çocuklar da Kur’an kurslarına devam edemiyor.

Netice olarak bu yıl da bölgede yaşayan Müslümanlar Kurban Bayramı namazını hep birlikte kılamadıklarından dolayı bunun üzüntüsünü ve burukluğunu yaşıyor.

blank

Yunan polisi tarafından kapatılmazdan önce kılınan bir Bayram Namazı ve alttaki fotoğraf karesinde ise şimdiki durumu!

blank

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu