Yunanistan Haber

“SİHA’ların Konuşlandırılacağı TCG Anadolu Çok Büyük Bir Gelişme”

"Gerçekçi olmalıyız. Bizim de Türkiye gibi üretmemiz gerekiyor. Hava savunma sistemimiz Türkiye balistik füzelerini hesaba katmalı."

Yunanistan Stratejik Araştırmalar ve Bilimsel Enstitüsü Başkan Yardımcısı görevini yapan emekli Koramiral Vasilis Marcukos, Yunanistan’ın Türkiye ile olan gerginliğine ilişkin itiraf gibi açıklamalarda bulundu.

Yunan basınına konuşan emekli Koramiral Vasilis Marcukos, Türkiye’nin Arnavutluk’un Avlona ve Durres kentinde donanmalar inşa ettiğini iddia etti. Ege ve Doğu Akdeniz’in Yunan kuvvetlerden mahrum kalacağını kaydeden Marcukos, TCG Anadolu’nun yıkıcı bir faktör olacağını söyledi.

Marcukos, Türkiye’nin İyon Denizi’ne kuvvet konuşlandırmayı başarması durumunda planların otomatik olarak değişeceğini ve hatta önlem olarak bazı Yunan kuvvetlerin bu bölgeye kaydırılacağını söyledi.

Bu muhtemel senaryo karşısında Ege ve Doğu Akdeniz’in Yunan kuvvetlerden mahrum kalacağını vurgulayan emekli Koramiral, “Bölgede Türk ve Arnavut kuvvetleri varken oyun değişiyor. Buna Türkiye’nin Libya’nın Misrata kentinde inşa ettiği deniz üssünü ve oradaki hava üssünü de eklersek, anlayacağınız üzere İyon Denizi kuzeyden ve güneyden kuşatılmış durumda. Ve manzara değişiyor. Bunu Türkler tarafından “stratejik bir kuşatma” olarak nitelendirirdim. Yani bizi ilgilendirecek tek şey güçlerimizi böleceğimiz birçok alan olması” dedi.

Marcukos, Türkiye’nin Yunanistan’ı askeri, siyasi ve diplomatik olarak kuşatmaya çalıştığını ileri sürdü. Tarih boyunca Türkiye’nin emin olmadan herhangi bir hamlede bulunmadığını belirten Marcukos, Türkiye’nin yeni elektronik harp silah sistemlerinin hafife alınmaması gerektiğini vurguladı.

Koramiral Vasilis Marcukos, “SİHA’ların konuşlandırılacağı TCG Anadolu çok büyük bir gelişme. Eminim ki Türkiye, Yunanistan’ın ve hatta Güney Kıbrıs’ın planlarını daha karmaşık hale getirmek için Ege hariç diğer alanlarda kullanabilir” dedi.

Türkiye’nin Arnavutluk ve Libya’daki askeri varlığına işaret eden emekli Koramiral, “Muhtemel bir çatışma durumunda Türkiye’nin niyetleri arasında Yunan Silahlı Kuvvetlerini dağıtmak var. Türkiye siyasi, askeri ve diplomatik olarak Yunanistan’ı kuşatmaya çalışıyor. Bunu da Libya ve Balkanlar üzerinden yapıyor. Bu da onun etki alanının Ege’nin daha batısına uzandığı anlamına gelir. Bu bizi ilgilendirmesi gereken bir şey” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin balistik füzelerine dikkat çeken Marcukos, “Ama gerçekçi olmalıyız. Bizim de Türkiye gibi üretmemiz gerekiyor. Hava savunma sistemimiz Türkiye balistik füzelerini hesaba katmalı” dedi. Türk Deniz Kuvvetleri’nin birkaç yıl için denizaltılar konusunda çok büyük ilerleme kaydedeceğini da vurgulayan Marcukos, Mavi Vatan’ın Yunanistan’ın egemenlik haklarına zarar verdiğini söyledi.

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu