Yunanistan Haber

Rafale Uçakları Geldi Ama Sağlık Sistemi Çöküyor!

Fransa’dan alınan Rafale savaş uçaklarına yapılan harcamanın gereksiz olduğunu haykıran yüzlece Yunanlı Sintagma Meydanı’nı doldurdu.

Yunanistan’da bir araya gelen yüzlerce kişi, sağlık sisteminin iyileştirilmesine yönelik protesto düzenledi.

Yunanistan’ın başkenti Atina’nın Sintagma Meydanı’nda toplanan sendikalar, siyasi kolektifler ve örgütler sağlık sisteminin güçlendirilmesi talebiyle protesto düzenledi. Fransa’dan alınan Rafale savaş uçaklarına yapılan harcamanın gereksiz olduğunu haykıran yüzlece Yunanlı Sintagma Meydanı’nı doldurdu.

Yüzlerce kişi, “Sağlık, eğitim, elektrik ve su ticaret malı değildir, halkındır” sloganları atarak pankartlarla yürüdü. Yunanistan genelinde hastanelerde yaşanan zorluklardan bahseden protestocular, personel eksikliğinden şikayet etti.

blank

Aynı anda birçok hastanın yoğun bakım ünitesine ihtiyaç duyduğunu fakat buna rağmen entübe edilen hastaların kötü şartlarda bulunduğunu belirten protestocular, az sayıda personelin çok sayıda Covid-19 hastası ile ilgilenmesinin zorluk yaşattığını ifade etti.

Covid-19 haricindeki hastaların hastanelerde yer bulamadığının da altını çizen protestocular, çoğu hastanın hastane koridorlarında yattığını belirtti.

Toplam 22 bin 476 kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği ülkede, sayının her geçen gün arttığı ve hastanelerde devam etmesi gereken operasyonların kritik düzeye ulaştığı aktarıldı. Miçotakis hükümetinin aynı zamanda sağlık bütçesinden kesinti yaptığı da biliniyor.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu