Yunanistan Haber

Panagiotopulos: “Saldırı Revizyonizmi, Bölgemizde Karşılaştığımız En Büyük Sorundur”

"Saldırı revizyonizmi, bölgemizde karşılaştığımız en büyük sorundur ve uluslararası hukuk düzeni için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır."

Yunanistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştiren İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, 4 Mayıs 2023 Perşembe günü Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos ile bir araya geldi.

Savunma Bakanlığında heyetler arası gerçekleştirilen görüşmeye Savunma Bakanı Yardımcısı Nikos Hardalias, Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, Hava Kuvvetleri Komutanı Themistoklis Burolias, Deniz Kuvvetleri Komutanı İoannis Drimusis, Kara Kuvvetleri Komutanı Yardımcısı Andreas Koronakis ve İsrail’in Yunanistan Büyükelçisi Noam Katz katıldı.

Görüşmeler sırasında iki Bakanın, iki ülkenin güvenlik ve savunmalarının yanı sıra daha geniş bölgenin istikrarı ve refahı için güçlü ve eskimeyen dostluk bağlarını ve stratejik savunma ilişkisini yeniden teyit ettikleri ileri sürüldü.

Görüşmede ayrıca Yunanistan ve İsrail Silahlı Kuvvetleri arasındaki askeri işbirliğinin son derece yüksek seviyesi ve dinamikleri, Savunma Sanayii alanında karşılıklı olarak önemli ve faydalı programların uygulanması ve ortak tatbikatların daha fazla güçlendirilmesi arzusuna vurgu yapıldığı belirtiliyor.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Yunanistan ile İsrail arasındaki savunma bağlarının pratik ve tartışmasız bir şekilde güçlendirilmesi için Yunan mevkidaşının görev süresi boyunca oynadığı role övgüde bulunurken, iki heyet arasındaki son görüşmelerin derinliği İsrail ile Yunanistan arasındaki bağların geleceğini yansıttığını kaydetti.

Atina-Tel Aviv işbirliğinin her iki tarafın güvenliğine ve ekonomisine katkı sağlayan savunma, enformasyon, endüstriyel projeler ve diğer alanlardaki işbirliğine değinen konuk Bakan Gallant, Kalamata’da Hava Üssü’nde Uluslararası Uçuş Eğitim Merkez’inin işleyişinin ikili işbirliğinin mükemmel bir örneği olarak nitelendirdi.

İsrail Savunma Bakanı, Yunanistan-İsrail bağının bölgedeki istikrarın temel direği olduğunu vurguladı ve iki ülke halkları için daha parlak bir gelecek inşa etmek ve zorluklara birlikte göğüs germek için bu işbirliğini daha da genişletme sözü verdi.

Sırasıyla söz alan Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos şunları dile getirdi:

“Saldırı revizyonizmi, bölgemizde karşılaştığımız en büyük sorundur”

“Sayın Bakan, bugün Atina’da, Milli Savunma Bakanlığı’nda sizleri ağırlamaktan büyük bir onur ve mutluluk duyuyorum. Yunanistan ve İsrail, güçlü dostluk bağlarına ve Doğu Akdeniz’de istikrar, güvenlik ve refah ortamı yaratma konusundaki ortak vizyonumuza dayanan kalıcı bir stratejik ilişki kurdu.

Bugün, Yunanistan ile İsrail arasında son yıllarda son derece yüksek bir seviyeye yükselen stratejik savunma ortaklığını genişletme ve derinleştirme konusundaki ortak hedefimizi ve arzumuzu yeniden teyit etme fırsatı bulduk. Ülkelerimiz arasındaki savunma bağları, ülkelerimiz Silahlı Kuvvetlerinin çok sayıda ortak tatbikat ve eğitimleri ile bilgi ve deneyim paylaşımı yoluyla güçlendirilmiştir.

Sürekli büyüyen bu dinamiği sürdürmeye ve aynı zamanda Kalamata’daki Uluslararası Uçuş Eğitim Merkezi projesi gibi yeni faaliyetler ve önemli projelerle Savunma Sanayii alanındaki karşılıklı yarara dayalı işbirliğimizi zenginleştirmeye kararlıyız.

Sayın Bakan Gallant ile bugün Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü haksız ve acımasız savaşı, Uluslararası Hukuku, Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü alenen ihlal etmeyi, güç kullanarak sınırları değiştirme girişimini ele aldık.

Saldırı revizyonizmi, bölgemizde karşılaştığımız en büyük sorundur ve uluslararası hukuk düzeni için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Ülkelerimizin refahı için büyük stratejik öneme sahip, ancak aynı zamanda birçok zorluk ve tehdit içeren Doğu Akdeniz’deki güvenlik durumunu da ele aldık.

Bu zorlukları etkili bir şekilde ele almak için güçlü irademizi, taahhüdümüzü ve kararlılığımızı ifade ettik. Yunanistan, Doğu Akdeniz’de istikrar ve güvenlik için girişimleri her zaman desteklemektedir. Bölgemizde yeni bir barış ve istikrar çağı başlatmak için İsrail ve benzer düşünen diğer ülkelerle güçlü ittifaklar kurduk.

​ Girişimlerimiz her zaman Uluslararası Hukuk kurallarına, egemenlik ve egemenlik haklarına saygı ve iyi komşuluk ilkesine dayanmaktadır. Sayın Bakan, çok yönlü stratejik ortaklığa dayalı savunma ortaklığımızın daha da güçleneceğine inancım tamdır. Ülkelerimiz arasında güçlü bir savunma ortaklığının kurulmasındaki değerli katkılarınız ve liderliğiniz için teşekkür ederim ve hoş geldiniz!”.

 

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu