Yunanistan Haber

Miçotakis: “Ziyaret Ertelenmemeli, Zira İletişim Kanallarının Açık Tutulması Önemli”

Miçotakis, "protothema.gr" haber portalına verdiği röportajda, 13 Mayıs'ta Türkiye'ye yapacağı ziyaret ile ikili ilişkileri değerlendirdi.

Miçotakis, “protothema.gr” haber portalına verdiği röportajda, 13 Mayıs’ta Türkiye’ye yapacağı ziyaret ile ikili ilişkileri değerlendirdi.

Başbakan Kiriakos Miçotakis 13 tarihinde Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaret öncesinde prothema gazetesine konuştu. Kariye Camii’nin restore edildikten sonra ibadete açılması nedeniyle muhalefetin Başbakan Miçotakis’in bu ziyareti iptal etmesini ileri sürmesiyle ilgili, “Ziyaret ertelenmemeli, zira iletişim kanallarının açık tutulması önemli. Benim Cumhurbaşkanı Erdoğan’a giderek Türkiye hükümetinin bu seçiminden duyduğum rahatsızlığı bizzat iletmem, Türk-Yunan ilişkilerinde son dönemde başardığımız ilerlemeleri yok edecek bir krizi yaratmamızdan çok daha iyidir.” İfadelerini kullandı.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, temel görüşlerinden vazgeçmemelerine rağmen Türkiye ve Yunanistan arasındaki “ikili ilişkilerde olumlu atmosfer”in devam ettiğini kaydetti.

İstanbul’daki Kariye Camii’nin ibadete açılması dolayısıyla “ziyaretin ertelenmesi” çağrılarına ilişkin soruyu cevaplayan Miçotakis, “Ziyaret ertelenmemeli, zira iletişim kanallarının açık tutulması önemli. Benim Cumhurbaşkanı Erdoğan’a giderek Türkiye hükümetinin bu seçiminden duyduğum rahatsızlığı bizzat iletmem, Türk-Yunan ilişkilerinde son dönemde başardığımız ilerlemeleri yok edecek bir krizi yaratmamızdan çok daha iyidir.” ifadesini kullandı.

Kariye Camii’nin Türkiye ile Yunanistan arasında ikili bir sorun olmadığını belirten Miçotakis, caminin çok önemli bir dünya kültürel mirası olduğunu ifade etti.

Miçotakis, Türkiye’nin ve Yunanistan’ın temel görüşlerinden vazgeçmediğini belirterek, buna rağmen “ikili ilişkilerde olumlu bir atmosfer” olduğuna dikkat çekti.

Miçotakis, bu kararı yanlış bulduğunu belirtti.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu