Yunanistan Haber

Miçotakis: “Yunan Halkının Büyük Bölümü, Türkiye İle Bela İstemiyor”

Mayıs ayında Türkiye’yi ziyaret edecek olan Başbakan Miçotakis, “Yunan halkının büyük bölümü, Türkiye ile bela istemiyor” ifadelerini kullandı.

Mayıs ayında Türkiye’yi ziyaret edecek olan Başbakan Miçotakis, “Yunan halkının büyük bölümü, Türkiye ile bela istemiyor” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis “ANT1” televizyonuna verdiği demecinde, Türk-Yunan ilişkilerinin yanısıra, Mayıs ayının ikinci haftası gerçekleştireceği Türkiye ziyareti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile yapacağı görüşme hakkında açıklamalarda bulundu.

Başbakan Miçotakis demecinde, “Yunan halkının büyük bölümü, Türkiye ile bela istemiyor. Türkiye ile sürekli gerginlik ortamı içinde yaşamamızı istemiyor. Büyük fotoğrafa bakalım. Türk-Yunan ilişkilerinin yumuşaması istikametinde önemli ilerleme sağlandı” ifadelerini kullandı. Ramazan bayramında binlerce Türk turistin Ege’deki adaları ziyaret ettiğini vurgulayan Miçotakis, “Türk turistler adalara artık vizesiz (kapıda vize uygulaması ile) gelebiliyorlar, Adaların sakinleri de bu gelişmeden çok sevinçli” dedi.

Başbakan Kiriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ankara’da yapacağı görüşme için ise şunları dile getirdi: “Her görüşmemizde bir adım daha atmayı arzuluyoruz. İlişkilerimizin adım adım düzelmesini istiyoruz. Türkiye ile tek sorunumuz MEB sınırlandırılması. Bizim diyalogtan korkmamız için hiçbir neden yok. Bu sorun uluslararası hukuk ve deniz hukuku kurallarına saygı gösterilmesi halinde çözülebilir. Daha bu noktada değiliz ama bu sorunun özüne inebilmemiz için mevcut sakin ortamı daha uzun bir süre korumamız gerek.“

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu