Yunanistan Haber

Miçotakis: “Türkiye Bugün Güçlü ve İstikrarlı Bir Hükümete Sahip”

Miçotakis, Yunanistan’ın karşısında çok büyük ve öngörülemez bir komşu bulunduğunu, Türkiye’nin bugün güçlü ve istikrarlı bir hükümete sahip olduğunu, Yunanistan’da ise geçici hükümetin şu an görevde olduğunu söyledi.

Eski Başbakan Kiriakos Miçotakis, Yunanistan’ın karşısında çok büyük ve öngörülemez bir komşu bulunduğunu, Türkiye’nin bugün güçlü ve istikrarlı bir hükümete sahip olduğunu, Yunanistan’da ise geçici hükümetin şu an görevde olduğunu söyledi.

Yunanistan’da eski Başbakan Yeni Demokrasi Partisi lideri Kiriakos Miçotakis, Devlet Televizyonu ERT’e verdiği röportajda, Türkiye ikili ilişkiler konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Miçotakis, Yunanistan’ın ve Türkiye’nin savaş uçağı alımına ilişkin bir soruya, “Yunanistan, Silahlı Kuvvetlerini güçlendirmek zorunda, zira karşısında çok büyük ve jeopolitik olarak öngörülemez bir komşu var. Tabii ki anın şartlarıyla uzun vadeli planlama yapamayız.” İfadelerini kullandı.

Yunanistan’ın son dört yılda askeri açıdan kendisini güçlendirdiğini, Türkiye ile temel anlaşmazlığın çözümü için özlü bir müzakere yapmanın önkoşulunun Yunanistan’ın caydırıcı gücünü arttırması olduğunu söyledi.

Miçotakis, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin soruya, bunun gerçekleşebilmesi için öncelikle 25 Haziran’daki seçim sonucunda partisi Yeni Demokrasi’nin iktidara gelmesi ve Başbakan olması gerektiğini söyledi.

Miçotakis, “Bu önemli, zira Türkiye bugün güçlü ve istikrarlı bir hükümete sahip, Yunanistan’da ise geçici hükümet var. Eğer birinci partiye fazladan milletvekili veren sistemle yapılmış olsaydı seçimler, bizim de istikrarlı ve tek başına iktidara gelmiş bir hükümetimiz olabilirdi.” İfadelerini kullandı.

Son aylarda ikili ilişkilerde iyileşme olduğunu vurgulayan Miçotakis, “Seçimlerin her zaman yeni bir başlangıca vesile olabileceğine inanırım.” Dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek istediğini daha önce de kamuoyuna açıkladığını söyleyen Miçotakis, “Önümüzdeki aylarda üzerinde ilerleme kaydedebileceğimiz yol haritasını tekrar şekillendirmek için Litvanya Vilnius’ta buluşma fırsatımız olacak.” İfadelerini kullandı.

Türkiye ile Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ve kıta sahanlığı konularını tartışmaya hazır olduğunu aktaran Miçotakis, Yunanistan’ın, adaların silahsızlandırılması ve Doğu Ege adalarının egemenliğine ilişkin konuları tartışmaya açık olmadığını vurguladı.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu