Yunanistan Haber

Miçotakis: “Görüşmeler Olumlu Geçti”

"Önümüzdeki aylarda önemli bir ilerleme kaydedebileceğimizi sanıyorum. Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyini Yunanistan'da düzenleyebiliriz."

Başbakan Kiriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul’da gerçekleştirdikleri görüşmede ikili ilişkilerin düzelmesi için temel atıldığını bildirdi.

Yunanistan Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüşmesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile temaslarına yönelik değerlendirmede bulundu.

“Görüşmeler olumlu geçti”

Görüşmenin olumlu havada geçtiğini belirten Miçotakis, “İnsanlık olarak ve NATO müttefiki iki ülke olarak böylesi bir dönemde öyle çok ortak sorunla karşı karşıyayız ki, bizi ayıran sorunlardan çok bizi birleştiren bu sorunlara odaklanmamızın daha önemli olduğunda mutabık kaldık.” dedi.

“İlerleme kaydedileceğine inanıyorum”

blank

Miçotakis, başta ekonomi olmak üzere, birçok konuda pozitif gündem oluşturmaya vurgu yapıldığını kaydederek, “Önümüzdeki aylarda önemli bir ilerleme kaydedebileceğimizi sanıyorum. Her şey yolunda giderse, sonbaharda hayırlısıyla Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyini Yunanistan’da düzenleyebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ve Yunanistan arasında bir anda uzlaşılamayacak fikir ayrılıkları olduğuna işaret eden Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile son derece açık ve samimi bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Ukrayna vurgusu

Miçotakis, Ukrayna’daki gelişmeleri de hatırlatarak “İkili ilişkilerimizin iyileşmesi ve özellikle şu an karşılaştığımız büyük sorunlara ilişkin iş birliği yapmamız için temelleri attığımıza inanıyorum. Bugün yine Ukrayna’da sivillerin hayatını kaybettiği trajik görüntüler gördünüz. Bizi bunlar meşgul etmeli.” ifadesini kullandı.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu