Yunanistan Haber

Miçotakis: “Gerekirse Bize Destek Verecek Dostlarımız Var”

Dedeağaç'ı "NATO için paha biçilmez" olarak nitelendirdi, "Gerekirse destek verecek dostlarımız var" diye ekledi.

ABD ile yapılan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’nın bugün oylanması öncesinde Parlamentoda bir konuşma yapan Başbakan Miçotakis, Yunanistan’a Türkiye tarafından olası bir saldırı yapılması durumunda ABD’nin Yunanistan’a yardım edeceğini ima eden bir konuşma yaptı.

Başbakan Miçotakis Parlamentoda yaptığı konuşmada, “Suda üssü modernleştiriliyor, Litohoro’daki atış poligonu, bir Volos’ta ve ikincisi de Dedeağaç’ta olmak üzere iki askeri kışla Dedeağaç limanıyla birlikte ABD tarafından kullanılıyor” dedi.

Başbakan Miçotakis Parlamento kürsüsünden muhalefete seslenerek, “Bu hükümet Rafale savaş uçaklarına, Romeo’ya, Belharra fırkateynlerine yatırım yaptı, siz ne yaptınız?” diye sordu.

Dedeağaç’ı “NATO için paha biçilmez” olarak nitelendirdi, “Gerekirse destek verecek dostlarımız var” diye ekledi.

Miçotakis, ABD ile yapılan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’ndan bir paragrafı okudu, “Herhangi bir tehdide karşı, hatta silahlı saldırıya karşı toprak bütünlüğünün karşılıklı korunması” maddesini dile getirdi. Bu anlaşma, ulusal haklarımızı en bağlayıcı şekilde tanıyor” dedi.

“Miçotakis başka telden, Dendias başka telden çalıp söylüyor”

blank

ABD tarafından Türk F-16 savaş uçaklarının modernizasyonu ve satışına ise Miçotakis, Kongre’nin satmayı reddettiğini söyledi. Ancak aynı kürsüden konuşma yapan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias ise Miçotakis’i neredeyse bu konuda yalanlarcasına, “Elimizdeki bilgi satışa yönelik olumlu bakıldığı konusunda ön bildirim gönderildiği yönünde” ifadelerini kullandı.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu