Yunanistan Haber

Miçotakis: “Azınlığın Türkiye Tarafından Daha Fazla Araçsallaştırılmasını Kabul Etmeyeceğim”

"Azınlığın Türkiye tarafından daha fazla araçsallaştırılmasını kabul etmeyeceğim ve bu tür sert müdahale uygulamalarına son verilmeli."

Eski Başbakan Yeni Demokrasi Partisi lideri Kiriakos Miçotakis SKAİ televizyonunda bir programa konuk oldu. Miçotakis ikinci tur seçimleri öncesinde Yunan halkından kendilerini desteklemelerini istedi.

Miçotakis kendisine yöneltilen bir soru üzerine konuyu, son günlerde gündeme oturan ve hemen hemen neredeyse her gün Yunanistan genelinde konuşulan Rodop ilinde SİRİZA Partisi’nin Milletvekili adayı Özgür Ferhat’ın aldığı rekor oy konusuna getirdi. Miçotakis, “Azınlığın Türkiye tarafından daha fazla araçsallaştırılmasını kabul etmeyeceğim ve bu tür sert müdahale uygulamalarına son verilmeli” ifadelerini kullandı.

Eski Başbakan Yeni Demokrasi Partisi lideri Kiriakos Miçotakis katıldığı programda özetle şunları dile getirdi:

“Aleksis Çipras, Rodop’taki Türk Konsolosluğunun müdahaleleri ve Türk Konsolosluğunun iki SİRİZA adayı (İskeçe’de Hüseyin Zeybek, Gümülcine’de Özgür Ferhat) lehine kampanya yürüttüğü konusunda resmi olarak bilgilendirildi, ancak kendisine önerilenin tam tersini yapmayı seçti.

Meseleler çok ciddi. Azınlığın Türkiye tarafından daha fazla araçsallaştırılmasını kabul etmeyeceğim ve bu tür sert müdahale uygulamalarına son verilmeli, ancak bunun için tüm siyasi partiler arasında işbirliği olması gerekiyor. Şimdi yapılması gereken, iki adayın çıkıp “Müslüman azınlığı” temsil ettiklerini söylemesi.

Trakya (Batı) çok hassas bir bölge, burada bir aile geçmişi de var, çünkü babam (eski Başbakan Konstantinos Miçotakis) İsonomia (hukuk önünde esitlik) ve İsopolitia (sivil hakların eşitliği) pratikte uyguladı. Müslüman azınlık araçsallaştırılabilir ve bu seçimde Müslüman azınlığın sosyal ve ekonomik dokuya entegrasyonuna aykırı hamleler yapılmıştır.

Türkiye ile sürekli gerilim içinde yaşamamıza gerek yok ama ben saf değilim ülkelerin politikaları kolay kolay değişmez.”

 

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu