Türkiye | Dünya

“Megali İdea’nın Paslı Hançerine Sessiz Kalmayacağız”

“Ekümenik Patrik” ifadesine Sultan Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği’nden sert tepki geldi.

“Ekümenik Patrik” ifadesine Sultan Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği’nden sert tepki geldi.

Fener Rum Patriği Bartholomeos’a hediye edilen Trabzonspor forması üzerine yer alan “Ekümenik Patrik” ifadesine Sultan Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği’nden sert tepki geldi.

Bu ifadelerin kabul edilemez olduğunu kaydeden Dernek Başkanı Turgay Yazıcı, “Ekümeniklik, Megali İdea’nın paslı hançeridir. Bu iddia İstanbul’da tıpkı Vatikan gibi bir Ortodoks Hristiyan Ekümenik Devleti oluşturma ve Türkiye’yi parçalama amaçlıdır. Buna sessiz kalmayacağız” dedi.

blank

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisi’nde bulunan tarihi Sümela Manastırı’nda Ortodoks Hristiyanlarca Meryem Ananın göğe yükseliş günü olarak kutsal kabul edilen ayini yönetmek üzere Sümela Manastırı’na geldi. Fener Rum Patriği Bartholomeos’a Trabzonspor forması hediye edildi. Ancak forma üzerine yazılan ifadeler, bu takdimin Türk milletinin sinir uçlarıyla oynamak üzere kurgulanmış bir senaryo olduğunu gözler önüne serdi. “Ekümenik Patrik” ifadesine Sultan Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği’nden sert tepki geldi.

“Amaç Türkiye’yi parçalamak”

blank

Konuya ilişkin açıklama yapan Sultan Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Turgay Yazıcı, “Lozan Antlaşması gereğince Metropolit olan şahsa Patrik demek yetmezmiş gibi, Pontus Rum çetelerine en fazla şehit veren Trabzon’umuzun formasına ‘Ekümenik Patrik’ ifadesi yazdırılması kabul edilemez bir rezalettir. Ekümeniklik, Megali İdea’nın paslı hançeridir. Bugün Yunanistan tarafından adeta Filistinleştirilen, seçilmiş Türk müftülerin hapislere atıldığı, Türk azınlığın iç düşman ilan edilip telefon, ev ve işyeri dinlenen dönemde bunu hangi Türk’ün vicdanı kabul eder. Hele bir de vatanperverliğin en yoğun olduğu Trabzon’da, bu asla kabul edilemez. Hristiyan dünyasında geçmişten gelen iki ana akım bulunur; Roma İmparatorluğu’nun kurduğu Katolik Vatikan Kilisesi ve İstanbul’da Roma’dan ayrılan Doğu Roma’nın kurduğu Ortodoks Kilisesi.

Türkçe karşılığı evrensel anlamına gelen bu kelime, pratikte dünyadaki Ortodoks kiliseleri üzerinde hakimiyet kurmayı hedefler. Bizans, Fener Rum Patrikhanesi’ne verdiği güç ve destekle bu kilisenin Ekümenik bir kilise olduğunu iddia etmiş ve bu suretle diğer Hristiyan kiliseleri üzerinde hâkimiyet kurmaya çalışmıştır. Yani Fener Rum Patrikhanesinin ekümeniklik statüsü, dini ve ilahi gerekçelerden değil tamamen Bizans’ın siyasi emellerinden kaynaklanmıştır. Sözde Patrik’in özde Metropolitin Ekümeniklik iddiası tüm dünya Ortodoksları dini lideri olduğudur ki gerçekte asla böyle değildir, zira başta Rusya olmak üzere dünyada başka Ortodoks Hristiyan kiliseleri var ve İstanbul’daki Metropolitin Ekümeniklik iddiasını kabul etmiyor. Ancak bu iddia başta Yunanistan olmak üzere belli odaklar tarafından İstanbul’da tıpkı Vatikan gibi bir Ortodoks Hristiyan Ekümenik Devleti oluşturma ve Türkiye’yi parçalama amaçlıdır. 200 yıldır Megali İdea hedefinden vazgeçmeyen Yunanistan işte bu yüzden, AB ve ABD’den aldığı destekle Ekümenik sıfatında ısrar etmektedir. Bazıları da bu oyuna alet olmaktadır. Lozan Anlaşmasının bu kapsamdaki hükümlerini uygulamaya tüm Türk vatandaşlarını davet ediyoruz. Ekümeniklik yok, Patrikhane değil kilise, Patrik değil Metropolit!” dedi.

Açıklamasında 2200 yıllık devlet geleneğine sahip necip Türk milletinin bu oyunlara gelmeyeceğinin de altını çizen Turgay Yazıcı, “Daha önce de bu konuyu pek çok kez dile getirdik, bugün de konu Trabzon olduğundan yineliyoruz. Önce bu sorunun cevabını versinler; neden Kin Kapısı hala kapalı? Orada kimi idam ederek emellerine ulaşmayı amaçlıyorlar? Biz bu soruların cevaplarının peşindeyiz ve asla vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu