Batı TrakyaBatı Trakya Haber

“Maske Davası” Ertelendi

İskeçe Türk Birliği'nin düzenlediği yürüyüşte maske takmadıkları gerekçesiyle Aralarında Müftü İbrahim Şerif’in de bulunduğu 12 soydaşın yargılandığı dava ertelendi.

İskeçe Türk Birliği’nin düzenlediği yürüyüşte maske takmadıkları gerekçesiyle aralarında Müftü İbrahim Şerif’in de bulunduğu 12 soydaşın yargılandığı dava ertelendi.

İskeçe Türk Birliği’nin, AİHM kararlarının uygulanması ve derneğin yasal statüsünün iadesi talebiyle açılan davanın Yargıtay tarafından reddedilmesini protesto etmek ve AİHM kararlarının uygulanması talebiyle 10 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirdiği yürüyüşte maske takmadıkları gerekçesiyle açılan ve aralarında Müftü İbrahim Şerif’in de bulunduğu 12 soydaşın Gümülcine’deki Trakya İstinaf Mahkemesi’nde yargılandığı dava ertelendi.

Aralarında müftü, İTB başkanı, belediye başkanları, belediye meclisi muhalefet liste başkanları, din görevlileri ve öğretmenlerin de bulunduğu ve 4 Mart 2024 Pazartesi günü 12 kişinin yargılanacağı davanın duruşması diğer davaların uzun sürmesi nedeniyle 5 Mart 2024 Salı gününe ertelendi. Dava sayısının fazla olması ve duruşmaların uzun sürmesi nedeniyle İTB yürüyüşüyle ilgili dava 5 Şubat Salı günü de görüşülemeyince duruşma bu kez 5 Şubat 2025 tarihine ertelendi.

İskeçe Türk Birliği’nin Temmuz 2021’de gerçekleştirdiği yürüyüşle ilgili olarak davanın görüşüleceği duruşmaya katılmak üzere Gümülcine’deki Trakya İstinaf Mahkemesi’nde İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, sanıklardan Nihat Osmanoğlu ve Gürhan Ömeroğlu ile diğer sanıkların avukatları Ahmet Kara, Ercan Ahmet ve Mehmet Arnavut hazır bulundu.

10 Temmuz 2021 tarihinde İskeçe Türk Birliği tarafından düzenlenen yürüyüşte maske takmadıkları için savcılık tarafından dava açılan kişiler şöyle:

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Mustafçova Belediye Başkanı Ahmet Kurt, Kozlukebir Eski Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Yassıköy Eski Belediye Başkanı Önder Mümin, Mustafçova Eski Belediye Başkanı Mustafa Cukal, Mustafçova Belediyesi Eski Muhalefet Liste Başkanı Önder Meço, Mustafçova Eski Belediye Meclis Üyesi Murat Köse, din görevlileri Erkan Azizoğlu ve Hamdi Bekir, milletvekili danışmanı Gürhan Ömeroğlu ve emekli öğretmen Nihat Osmanoğlu.

Bu arada dava açılan kişilerden biri olan merhum İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin ismi vefat gerekçesiyle dava dosyasından çıkartıldı.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu