Yunanistan Haber

“Lavrion Kampından Malakasa Kampına Geçiş”, Teröristlerin İadesi?

Yunanistan’da yazılı ve görsel basın, PKK’nın eğitim kampı olarak bilinen Lavrion kampının kapatılacağını yazdı.

Yunanistan’da yazılı ve görsel basın, PKK’nın eğitim kampı olarak bilinen Lavrion kampının kapatılacağını yazdı ve ekranlara taşıdı.

Kathimerini gazetesi ve Antena televizyonunda çıkan haberlere göre, Atina’daki Lavrion kampının kapatılacağı ileri sürüldü. Kathimerini gazetesinde yayımlanan habere göre, Göç ve İltica Bakanlığı’nın kampın aşamalı olarak kapatılmasına karar verdiği belirtiliyor.

Antena televizyonu Lavrion kampının kapatılma gerekçesini Lavreotiki Belediyesinin kamptaki binaları restore ettikten sonra kendi hizmetinde değişik alanlarda kullanılacağı ileri sürülürken, yazılı basının bir bölümü ise kamptaki binaların olası bir depreme karşı dayanıksız olduğunu ileri sürüyor.

Bu nedenle geçtiğimiz Aralık ayında Lavreotiki Belediyesinin kamptaki binalarla ilgili olarak Yunanistan Göç ve İltica Bakanlığına gönderdiği yazıda kamptaki binaların çok eski ve orta şiddetli bir depremde yıkılma tehlikesinin bulunduğunu bildirdiği belirtiliyor.

Son olarak Atina’daki bazı kaynaklara göre de, Lavreotiki Belediyesinin Göç ve İltica Bakanlığına gönderdiği yazıdan sonra Lavrion kampında barınan yaklaşık 150 mültecinin büyük bölümünün Atina’nın kuzeyinde Malakasa’da eski askeri kışla olan Gerakini kışlasındaki mülteci barınma kampına gönderileceğini ve geri kalanların da kendi arzusuyla bazı Avrupa ülkelerine gidecekleri ileri sürülüyor.

Oysa Türkiye defalarca Yunanistan’dan Lavrion kampında bulunan PKK’lı teröristlerin iadesini talep etmesine rağmen, kampın kapatılmasını istemesine rağmen, Yunanistan 40 yıldan bu yana olumlu bir adım atmamıştı. Şimdi tüm gözler Yunanistan’ın terör örgütü PKK’ya karşı tutumuna ve Atina’da barınan teröristlerin Türkiye’ye iadede edilip edilmeyeceğine çevrilmiş durumda.

 

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu