Batı TrakyaBatı Trakya Haber

Kuzey Makedonya’daki Hıdırellez Festivaline Katıldılar

İTB ve GTGB Kuzey Makedonya'nın Valandova iline bağlı Çalıklı köyünde düzenlenen 31. Uluslararası Hıdırellez Bahar Şenlikleri'ne katıldı.

İskeçe Türk Birliği (İTB) ve Gümülcine Türk Gençler Birliği Halk Oyunları Ekipleri 4- 5 Mayıs 2024 tarihlerinde Kuzey Makedonya’nın Valandova iline bağlı Çalıklı köyünde düzenlenen 31. Uluslararası Hıdırellez Bahar Şenlikleri’ne katıldı.

Kuzey Makedonya’da ilk resmi Türk festivali olan ve bu sene 31. kez  düzenlenen etkinlik kapsamında Tulin Hacıhalil yönetimindeki İTB Halk Oyunları Ekibi 4 Mayıs Cumartesi günü açılış gösterilerinde sahne aldı. Etkinliği Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Fatih Ulusoy, Kuzey Makedonya eski Cumhurbaşkanı İvanov  ve Cumhurbaşkanı adayı Siljanovska ve Kuzey Makedonya’dan üst düzey yetkililerin de katıldığı festival büyük ilgiyle takip edildi.

Ekip, aynı günün akşamı Ustrumca meydanında gösteriler sundu. 7 Mayıs Pazar günü Çalıklı köyünde düzenlenen Festival Final gösterilerinde sahne alan İskeçe Türk Birliği ekibi izleyicilerden büyük beğeni topladı. İTB halk oyunları ekibi bu sene ilk olarak Burak Kabza’nın çalıp söylediği ve Halkoyunları Ekibinin oynadığı Gündoğdu Zeybeği çok büyük ilgi çekti. İskeçe Türk Birliği yöneticisi ve Halk Oyunları Ekibi üyesi Murat Sebahattinoğlu’nun oyunu büyük alkış aldı. Programın ardından Festival Yöneticileriyle hediyeleşme gerçekleşti.

GTGB ekibi büyük beğeni topladı

blankGümülcine Türk Gençler Birliği Halk Oyunları ekibi Görevli Batuhan Hasan ve Halk Oyunları Eğitmeni Erkan Demiroğulları başkanlığında 04-05 Mayıs 2024 tarihlerinde Kuzey Makedonya’nın Valandova iline bağlı Çalıklı köyünde düzenlenen 31. Uluslararası Hıdrellez Bahar Şenlikleri Festivali’ne katıldı.

Ekiplerimiz ilk olarak 4 Mayıs 2024 Cumartesi günü Çalıklı köyünde ki açılış törenine katıldı ve gösterilerini sundular. Aynı günün akşamı Strumica meydanına yürüyerek, meydanda tekrar gösterilerini sergilediler.

05 Mayıs 2024 Pazar günü Çalıklı köyünde düzenlenen Festival Final gösterilerinde sahne alan ekiplerimiz büyük beğeni topladı. Şenlik kapsamında hıdrellez sergisi açıldı. Balkan ülkelerinden gelen yaklaşık 20 halk oyunları ekibinin yanı sıra şenlikte yağlı güreş oyunları görsel şölen oluşturdu.

Halk Oyunları Eğitmeni Erkan Demiroğulları, Uluslararası Hıdırellez Bahar Şenlikleri Festivali Başkanı Dr. Şenol Tahir’e davetlerinden dolayı tablo takdim etti.

İTB ve GTGB ekipleri 5 Mayıs Pazar akşamı Yunanistan’a döndü.

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu