Avrupa | Balkanlar

Havaalanlarında Ve Uçaklarda Maske Kullanımı Zorunlu Değil

16 Mayıs tarihinden itibaren havalimanlarında ve uçaklarda maske kullanımı zorunlu olmayacak.

ECDC ve EASA tavsiyelerine göre 16 Mayıs tarihinden itibaren havalimanlarında ve uçaklarda maske kullanımı zorunlu olmayacak.

Avrupa Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) ve Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), hem havaalanlarında hem de uçuşta sıhhi önlemlerin gevşetilmesine yönelik bir açıklama yaptı.

Buna göre, ECDC ve EASA, yayınladıkları ortak bir bildiride, havalimanlarında ve uçuşlarda tıbbi maskelerin zorunlu olarak kullanılması uygulamasını yürürlükten kaldırırken, maskenin hala COVID-19’un bulaşmasına karşı en iyi önlemlerden biri olduğuna dikkat çekiyor. Yeni uygulama 16 Mayıs tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Ancak maskelerin kullanılmasına veya kullanılmamasına yönelik özel kuralların havayoluna göre farklılık göstermeye devam edeceğini de unutmamak gerekiyor.

Ayrıca savunmasız yolcuların kurallara bakılmaksızın maske takmaya devam etmesi gerektiği, ideal olarak standart bir cerrahi maskeye göre daha yüksek düzeyde koruma sunan FFP2/N95/KN95 maskesinin kullanılması gerektiğine de vurgu yapılıyor.

Son olarak, yolcular sorumlu davranmalı ve etraflarındaki diğer kişilerin tercihlerine saygı göstermelidir. Öksüren ve hapşıran bir yolcu, yakınında oturanları rahatlatmak için yüz maskesi takmayı düşünmelidir.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu