Batı TrakyaBatı Trakya Haber

Gümülcine’de “100. Yılında Lozan Barış Antlaşması’nı Yeniden Düşünmek” Etkinliğinde Konuştu

“Yeni Türk devletinin hukuksal varlığının teminatı olmuştur. Türkiye devleti ile tam bağımsızlığa kavuşmuştur."

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) Kadınlar Kolu’nun organize ettiği “100. Yılında Lozan Barış Antlaşması’nı Yeniden Düşünmek” temalı konferans, Uludağ Üniversitesi’den konuşmacı Doç. Dr. Kader Özlem’in katılımıyla 29 Eylül Cuma günü akşam saatlerinde Gümülcine Türk Gençler Birliği’nde gerçekleştirildi.

Etkinliğin başlangıcında Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Dr. Hüseyin Baltacı ve Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) Başkanı Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif birer selamlama konuşması yaptı.

“Lozan Antlaşması geçerlidir, bizler de bu antlaşmanın takipçisiyiz, sonuna kadar sizlerin arkanızdayız, yanınızdayız”

blank

Etkinliğe eşi ile birlikte katılan Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal sırasıyla kürsüye gelerek bir konuşma yaptı. Başkonsolos Aykut Ünal konuşmasında şunları dile getirdi: “Lozan Antlaması’nın 100. Yılı, Türkiye’nin 100. Yılıdır. Bu anlaşmayla kara sınırlarımızın belirlenmesine ilişkin bir zemin hazırlandı. Kapitülasyonlar kaldırıldı. Yunanistan’da yaşayan Türk Azınlığın hakları güvence altına alındı. Günümüz açısından ise, Lozan bizim tapu senedimizdir. Hatta Birinci Dünya Savaşı’nın bittiğinin bir belgesidir. Bu durum başlı başına bizim barışa olan sevdamızdır, savaş seslerinin yükseldiği bir ortamda ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik sevgimizin bir göstergesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve o dönemde Dışişleri Bakanı olan İsmet İnönü’yü, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Lozan Antlaşması’nın bizim açımızdan bir diğer önemli noktası da Azınlıklar konusudur. Lozan Antlaşması, Azınlıklara okullarını yönetme ve denetleme hakkını sağlar. Bu antlaşmanın hükümleri yoruma açık olmayacak kadar da sahihtir. Lozan Antlaşması geçerlidir, bizler de bu antlaşmanın takipçisiyiz, sonuna kadar sizlerin arkanızdayız, yanınızdayız.”

Bu önemli etkinliğin moderatörlüğünü Dr. Koray Hasan yaptı. Koray Hasan sözü sırasıyla etkinliğin ana konuşmacısı olan Doç. Dr. Kader Özlem’e bıraktı.

blank

İlk olarak Lozan Antlaşması’nı hangi gerekçelerle yapıldığını anlatan Özlem, Lozan Antlaşması’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) açısından 3 ana başlıkta toplandığını belirtti. Bunları Türkler ile Yunanlılar arasındaki ilişkileri düzenlemek, yeni kurulan Türkiye devletini dünyaya tanıtmak ve Osmanlı Devleti’nden TBMM’ye kalan borçlar ve evvelden verilen imtiyazları görüşmek üzere olduğunu belirtti.

Lozan Antlaşması’nın öneminden de bahseden Kader Özlem; bu antlaşmanın sahada kazanılan başarının masada tasdik edildiğini ve bunun yanı sıra Misak-ı Milli’nin büyük ölçüde gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Kader Özlem bu anlaşmanın önemine ilişkin şunları dile getirdi:

“Yeni Türk devletinin hukuksal varlığının teminatı olmuştur. Türkiye devleti ile tam bağımsızlığa kavuşmuştur. Türkiye’de siyasal değişimler ve düşünülen inkılaplar için zemin oluşmuştur.”

Son olarak Lozan Antlaşması’nın hala geçerli olduğunun altını çizen Doç. Dr. Kader Özlem, uluslararası hukuka göre anlaşmaların ortadan kalkması için antlaşmayı imzalayan devletin ortadan kalkması gerektiğini yada antlaşmasını süresinin belirli bir tarihte bittiğinin belirtilmesi gerektiğini, yada tarafların bir araya gelerek anlaşmayı karşılıklı fesh etmeleri gerektiğini ifade etti.

Kader Özlem, konuşmasında Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Türk Milleti aleyhine, asırlardan beri hazırlanmış ve Sevres Antlaşması ile ikmal edildiği zannedilmiş büyük bir suikastın yıkılmasını ifade eden bir vesikadır. Osmanlı tarihinde emsali görülmemiş bir siyasi zafer eseridir.” İfadelerini kullandı.

Etkinlik plaket takdimi ve hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra sona erdi.

blank

blank

blank

 

 

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu