Batı Trakya Haber

Gümülcine Müftülüğü ve GTGB İftar Sofrası Kurdu

Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü ve Gümülcine Türk Gençler Birliği her ramazan olduğu gibi bu ramazanda da GTGB bahçesinde iftar sofrası kurdu.

Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü ve Gümülcine Türk Gençler Birliği her ramazan olduğu gibi bu ramazanda daGTGB bahçesinde iftar sofrası kurdu. Katılım oldukça yoğundu ve bahçeye sığmayanlar için yola masalar açıldı.

İftar öncesi Gümülcine Müftülüğüne bağlı din görevliler tarafından ilahiler ve Kur’an-ı Kerim okundu. Ezanın okunmasıyla soydaşlar hep birlikte oruçlarını açtı. İftar duasını her yıl olduğu gibi Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif yaptı.

Devamında Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Sedat Hasan, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, Türkiye’den iftar için Gümülcine’ye gelen İpsala Kaymakamı Ömer Sevgili ve Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal birer selamlama konuşması yaptı.

blank

GTGB Başkanı Sedat Hasan konuşmasında, tüm katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, Bugün sizleri gölgesinde ağırlamaktan onur duyduğumuz bu ulu çınar tam 95 yaşındadır. Buradan binlerce genç geçmiş ve her biri azınlığımızın bekası için çabalayan şuurlu birer nefer olmuşlardır. Tüm amacımız bu gençlerin sayısını olabildiğince arttırmaktır. Her ne kadar 1983 yılında bizleri yargı yoluyla susturmak isteseler de, biz anayasadan kaynaklı toplanma hürriyetini kullanarak ana vatanımızın desteğini de kuvvetlice hissederek yılmadan yolumuza devam ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

Sırasıyla krsüye gelen Müftü İbrahim Şerif, “Artık kurtuluşa eren günlerin içine giriyoruz, İnşallah bu bayramı günahlardan uzak ve af olunmuş olarak yaparız. Allah bizlere bir kez daha buluşmayı nasip etsin.” dedi.

Gümülcine’deki iftara katılan İpsala Kaymakamı Ömer Sevgili, Türkiye’de Şubat ayında yaşanan deprem felaketine değinerek bu süreçte yardım elini uzatan Batı Trakya Türk Azınlığına teşekkür etti.

Kaymakam Ömer Sevgili konuşmasında, “Şubat ayında Türkiye Cumhuriyeti devletimiz büyük bir felaket geçirdi. Büyük yaralar aldık, bu yaraların sarılması için siz kıymetli soydaşlarımız elinizden geldiğince yardımcı oldunuz. Başkonsolosumuz ile sürekli iletişim halindeydik, siz soydaşlarımızdan gelen yardımları İpsala’daki depolarımıza indirme konusunda sizlere yetişemiyorduk. Bu hızınız nereden geliyor diye düşünüyordum. Bugün bu ortamda gördüm ki sizin aranızdaki birlik ve beraberlik; bırakın depremi her türlü felaketi göğüsleyecek kadar imanlı bir duruşunuz var; hepinizi çok teşekkür ediyorum. Sizler bizim için çok kıymetlisiniz.” İfadelerini kullandı.

Son olarak selamlama konuşmalarını yapmak üzere Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal geldi. Başkonsolos Ünal konuşmasında iftar organizasyonunda emeği geçen herkese teşekkür etti.

blank

Türkiye’de yaşanan deprem felaketi sonrası Türk Azınlığın, Türkiye’ye olan desteklerine bizzat şahit olduğunu söyleyen Ünal şunları dile getirdi:

“Burada iftar yaptığımız Gümülcine Türk Gençler Birliği bahçesinde ve diğer yardım toplama merkezlerinde hem personel olarak hem aileler olarak bu sürecin içinde yer aldık. Aynı zamanda İskeçe’de de farklı yerlerde yardım toplama merkezleri oluşturulmuştu. Bizler buraları fırsat buldukça ziyaret ettik. Gittiğimiz her yerde büyük bir dayanışma ruhunu gördüm ve toplanan yardımları ülkemize ulaştırdılar. Ayrıca bu akşam burada büyük bir özveriyle çalışan genç arkadaşlarımıza da çok teşekkür ediyorum. Siz gençlerin en iyisini hak ettiğini söylemek istiyorum. Gümülcine’de olsun, İskeçe‘de olsun, Batı Trakya’daki soydaş öğrencilerimizin en iyisini hak ettiğini ben biliyorum, görüyorum. Önümüzdeki hayatta da sizlere başarılar diliyorum.”

blank

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu