Batı Trakya

“Eğitim Alanında Alınan Çağ Dışı Kararları Şiddetle Kınıyoruz”

BTTADK yayınladığı yazılı bir açıklamayla Batı Trakya'da Türk Azınlığa ait Türk İlkokullarının kapatılmasını kınadı.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) yayınladığı yazılı bir açıklamayla Batı Trakya’da Türk Azınlığa ait Türk İlkokullarının Yunanistan tarafından kapatılmasını kınadı.

KINAMA

Ülkemiz Yunanistan, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında Rodop ilinde Yahyabeyli (Amaranta), Hacımustafaköy (Amfia), Değirmendere (Darmeni), Gerdeme (Kato Kardamos), Ortakışla (Porpi), Sasallı (Salpi), Baraklı (Stilarion), köylerindeki azınlık ilkokulları ile İskeçe ilinde Salıncak (Eora) ve Mizanlı (Palio Zigo) köylerindeki azınlık ilkokulları da dâhil olmak üzere toplamda dokuz azınlık ilkokulunu kapatma kararı almıştır.

Azınlığın aidiyet ve kimlik hakları noktasında Lozan Barış antlaşmasını ileri süren yetkililer, aynı hassasiyeti azınlık eğitiminin özerk olarak belirlendiği antlaşma hükümlülüklerini es geçmekte ve görmezden gelmeye devam etmektedir. Öyle ki bu görmezden gelme süreci çeşitli ekonomik ve öğrenci azlığı bahaneleri ile desteklenerek, son alınan karar ile Batı Trakya genelinde ki azınlık okulu sayısını doksan adete kadar düşürmüştür.

14 Mayıs 1991 tarihinde ilan edilen ‘’Yasalar Önünde Eşitlik’’ kanunlarına her fırsatta atıfta bulunan, fakat geçen yıllar içerisinde bu girişimden öteye geçemeyen, azınlık haklarının geliştirilmesi ve iyileştirilmesi noktasında ilerleme yerine gerileme yaşadığımız ülkemizde, uluslararası hukukun ve antlaşmaların geçerliliği sadece azınlık aleyhine yorumlanmakta ve karşılık bulmaktadır.

Ülkemizde, geçirdiğimiz son seçim sürecinde, azınlığımıza karşı duydukları sevgiyi ve verdikleri desteği, gerek ulusal gerekse uluslararası platformlarda dile getiren siyasiler, umarız hissiyatlarının ve beyanlarının arkasında durarak gerekeni yerine getirir, alınan bu karardan bir an önce dönerler.

Azınlık olarak, ülkemiz yöneticileri ile diyalog talebimizi yineliyoruz. Azınlık eğitiminin her anlamda iyileştirilebilmesi için gerekli tüm çalışmalara hazır olduğumuzu belirtiyor, eğitim alanında alınan bu ve benzeri çağ dışı kararları şiddetle kınıyoruz.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu