Türkiye | Dünya

“Bu Haber Doğru Değildir”

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi bu haberi yalanladı: “Türkiye NOTAM yayımladı" iddiası doğru değildir.”

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi bu haberi yalanladı: “Türkiye NOTAM yayımladı” iddiası doğru değildir.”

T.C. İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi Yunan basınında çıkan “Yunan Devrimi’nin ulusal yıl dönümünün (25 Mart) araya girmesi ve iki ülkede ulusal bayramlarda tatbikat yapılmamasına rağmen, Türkiye NOTAM yayımladı” iddiası doğru olmadığını açıkladı.

Yapılan yazılı açıklamada, “Yunan basınındaki bazı haberlerde yer alan, “Yunan Devrimi’nin ulusal yıl dönümünün (25 Mart) araya girmesi ve iki ülkede ulusal bayramlarda tatbikat yapılmamasına rağmen, Türkiye NOTAM yayımladı” iddiası doğru değildir.” İfadelerine yer veriliyor.

Açıklama aynen aşağıdaki gibidir:

“Yunan basınındaki bazı haberlerde yer alan, “Yunan Devrimi’nin ulusal yıl dönümünün (25 Mart) araya girmesi ve iki ülkede ulusal bayramlarda tatbikat yapılmamasına rağmen, Türkiye NOTAM yayımladı” iddiası doğru değildir.

Yunan medyasında, Türk Deniz ve Hava Kuvvetlerinin Ege Denizinde yapacağı bir tatbikat için ülkemizin yayımladığı ve 4 Mart-30 Nisan 2024 tarihlerini kapsayan NOTAM’ın “25 Mart Yunanistan Bağımsızlık Günü” için bir istisna içermemesinden dolayı Yunan tarafının rahatsız olduğu yönündeki iddialara yer verildiği tespit edilmiştir.

Ülkemizce 2 Mart 2024 tarihinde yayımlanan ve 4 Mart-30 Nisan 2024 tarihlerini kapsayan A2099/24 sayılı NOTAM, Yunanistan tarafından 28 Şubat 2024 tarihinde yayımlanan ve Ege Denizinde tehlikeli saha ilan eden A0630/24 sayılı NOTAM’a karşılık olarak yayımlanmıştır.

Yunanistan’ın 4 Mart-30 Nisan 2024 tarihlerini kapsayan söz konusu NOTAM’ı Ramazan Bayramımız ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız için istisna içermemektedir.

Dolayısıyla ülkemizin bahse konu NOTAM’ı mütekabiliyet esasına göre yayımlanmış olup, Yunan medyasında çıkan haberler konunun bu boyutuna yer vermeyerek manipülasyon yapmaktadır.”

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı bünyesinde, yalan haberle mücadeleye yönelik oluşturulan birimdir.

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu