Batı TrakyaBatı Trakya HaberEditörün Yazıları

“Agios Georgios” Olarak Vaftiz Edilen “Nefes Baba Tekkesi” Yangından Sonra Onarılıyor

Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde atalarımızın geride bıraktığı tarihi miras emanetlerine fırsatçılıkla bu durumda “Nefes Baba Tekkesi”ni (Nefes Sultan) çeşitli entrikalarla Agios Georgios kilisesi olarak vaftiz etseler de, Güneş Balçıkla Sıvanmaz. Kırk Yıllık Kani Olur Mu Yani.

Dedeağaç bölgesinde bugünkü adı Loutra / Traianoupolis olan Kara Kaplıca köyünde yüksek tepenin üzerinde bulunan “Nefes Baba Tekkesi” (Nefes Sultan), yıllarca sahip çıkmadığımızdan dolayı son yıllarda birileri tarafından sahiplenerek Agios Georgios kilisesi olarak vaftiz edildi.

2023 yılı Ağustos ayında bölgede çıkan büyük yangında ciddi ölçüde zarar gören “Nefes Baba Tekkesi” (Nefes Sultan), Kara Kaplıca (Traianoupolis) ulusal muhafızları tarafından tekrardan onarılma çalışmalarına başlandı ve önümüzdeki günlerde tekrar Agios Georgios kilisesi olarak hizmet vermeye devam edecek. Vakfiyesi bize ait olsa da umursamazlıktan bizler de bir kez daha tarihi mirasımızın göz göre göre elimizden uçup gitmesine seyirci kalacağız.

“Geride bıraktıklarımız ve sahip çıkmadıklarımızdan “Nefes Baba Tekkesi” (Nefes Sultan)”

blank

Oysa “Nefes Baba Tekkesi” kuruluşu, Ferecik Kalesi’nin alınmasının ardından ele geçirilen Kara Kaplıca’da, dönemin önemli akıncı beyi Evrenos Bey tarafından büyük bir han inşa edilmiştir. XIV. yüzyıla ait hatta daha da sınırlarsak 1375-1381 tarihleri arasında inşa edildiğini düşündüğümüz Evrenos Bey Hanı ile birlikte, hem güvenliği sağlamak hem gelip geçenlere kalacak yer temin eden han ve Işıklar zümresine ait tekkeden oluşan bir güvenlik üçgeni oluşturulmuştur.

Osmanlı vakıf geleneğinin bir parçası olan ve kitabesinde Evrenos Bey tarafından inşa ettirildiği kayıtlı bulunan han, “müstesnâ vakıf” da denilen guzât vakıflarına ait olması nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir.

blank

Evrenosoğulları’nın da desteklediği Düzmece olarak anılan Mustafa Çelebi 1422’de vefat ettiğinde Işıklar zümresinden bir derviş tarafından sessizce kaplıca ve hanın bulunduğu yere bir tepeden bakan mevkide bulunan Nefes Sultan Tekkesi’ne gömülmüştür. 1457 tarihli tahrir defterinde Ilıca karyesinde iki tekkenişîn kaydı bulunuyor.

Sonuç itibariyle, birileri Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde atalarımızın geride bıraktığı tarihi miras emanetlerine fırsatçılıkla bu durumda “Nefes Baba Tekkesi”ni (Nefes Sultan) çeşitli entrikalarla Agios Georgios kilisesi olarak vaftiz etseler de, Güneş Balçıkla Sıvanmaz. Kırk Yıllık Kani Olur Mu Yani.

blank

blank

 

blank

blank

 

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu