Batı Trakya Haber

“Burada Yaşayan Kardeşlerimiz 85 Milyonun Takibindedir”

"Burada yaşayan kardeşlerimizin hakları, özgürlükleri, yaşamış oldukları sıkıntılar ve mahrumiyetler, Türkiye'de yaşayan 85 milyonun takibindedir."

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bir grup milletvekili ile çıktığı Balkan ülkeleri ziyaretleri programına Batı Trakya’dan başladı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bir grup milletvekili ile çıktığı Balkan ülkeleri ziyaretleri programının ilk durağı Gümülcine oldu. Başkan Şentop ve beraberindeki heyet ilk olarak Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif’i makamında ziyaret etti. Müftü İbrahim Şerif başta olmak üzere din adamları ve Vaizelerden oluşan kalabalık bir soydaş topluluğu Şentop’u Müftülük binası önünde karşıladı. Daha sonra Müftü Şerif ile Şentop Müftülük makamına geçerek bir süre görüştü.

Daha sonra Gümülcine Türk Gençler Birliğini (GTGB) ziyaret eden Şentop başkanlığındaki heyeti, GTGB başkanı Sedat Hasan ve geleneksel giysileriyle genç kızlar çiçeklerle karşıladı. Şentop ve beraberindeki heyet, burada bir süre Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleriyle görüştü.

İskeçe ziyaretine Müftü Ahmet Mete’nin mezarından başladı

Gümülcine’deki ziyaret programını tamamlayan Başkan Şentop ve heyet daha sonra İskeçe’ye hareket etti.

Şentop ve beraberindekiler, geçtiğimiz Temmuz ayında 57 yaşında amansız hastalığa daha fazla dayanamayan ve vefat eden merhum İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin kabrine ziyarette bulundu. Burada Kur’an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Mustafa Şentop, burada yaptığı konuşmada, Batı Trakya’da soydaşlarla hasbihal etmenin, onlara selam vermenin, vefat edenlerin kabrini ziyaret etmenin çok kıymetli olduğunu söyledi.

“Burada yaşayan kardeşlerimizin hakları, özgürlükleri, yaşamış oldukları sıkıntılar ve mahrumiyetler, Türkiye’de yaşayan 85 milyonun takibindedir”

Rahmetli Ahmet Mete’nin büyük hizmetleri olduğunu ifade eden Şentop, “Kendisine tekrar Allah’tan rahmet diliyorum. Büyük hizmetleri geçmiş bir kardeşimiz, arkadaşımız, dostumuzdu.” dedi.

Bu toprakların Türkiye’de yaşayanlarca da yakından takip edildiğini vurgulayan Şentop, “Yüzyıllarca bir arada yaşamışız. Aynı kültürü, aynı dini, aynı medeniyeti paylaşmışız. Ayrıca üstelik 100 yıl önce yapılan anlaşmalarla bir hukuki durum, bir statü var. O çerçevede burada yaşayan kardeşlerimizin hakları, özgürlükleri, yaşamış oldukları sıkıntılar ve mahrumiyetler, Türkiye’de yaşayan 85 milyonun takibindedir. Biz Türkiye olarak burada yaşayan, başka coğrafyalarda da yaşayan bütün soydaşlarımızın, dindaşlarımızın, aynı kültürü, medeniyeti, tarihi paylaştığımız bütün insanların hakları ve hukuklarıyla ilgili olarak bir hassasiyet içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Şentop, şöyle devam etti:

“Sadece Türkiye’nin hassasiyeti değil, dünyanın gittiği nokta da odur. Uluslararası sözleşmeler, insan hakları sözleşmeleri, medeni ülkelerin vatandaşlarına uyguladıkları, tanımış oldukları statüler, haklar, bunların hepsi yaşadığımız dünyada, bilhassa Avrupa kıtasında önemli bir husus ve durum. Türkiye’de yaşanan durumlarla ilgili olarak hiç alakası olmayan Avrupa ülkeleri, Belçika’dan, İngiltere’den, Hollanda’dan gelen milletvekilleri, parlamenterler ‘Türkiye’de o niye böyle oluyor, bu niye böyle oluyor’ diye soruyor. Niye?

Çünkü insan hakları, demokratik haklar, özgürlükler, hürriyetler artık günümüz dünyasında hangi ülkede yaşıyorsa yaşasın herkesin alakasını çeken, dikkatini çeken, standartlarının yükselmesini talep ettiği bir husustur. Dolayısıyla bizim de hiçbir anlaşma vesaire olmasa bile, tarih boyunca yüzyıllarca beraber yaşamış olduğumuz insanların durumunu takip etmek bizim içinde çok önemli kıymetli.”

İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa da bugünkü ziyaretlerin bayram havası yaşattığını ifade etti.

“Sizlerle bugün burada bir ve beraber olmak bizim için bir onur ve şeref meselesidir”

Merhum Ahmet Mete’yi bir kez daha dualarla andıklarını ifade eden Trampa, “Bu kabristanda Batı Trakya Müslüman Türk toplumunun değerlerinin muhafazası noktasında gerek eski müftülerimiz Sabri Efendi, Mustafa Hilmi Efendi, Mehmet Hilmi Agalar ve en son Ahmet Mete hocamız burada. Tabii ki onların yanında ve etrafında eski milletvekillerimizin, eski öğretmenlerimizin bu uğurda mücadele vermiş insanların yatıyor olması, bu mekan bizim İskeçe Müslüman Türk Toplumu açısından önem arz etmektedir. Bu vesileyle herkese bugün burada dua etmiş olduk, Rabbim dualarınızı kabul eylesin. Sizleri de aramızda görmek, sizleri selamlamak, sizlerle bugün burada bir ve beraber olmak aynı şekilde bizim için bir onur ve şeref meselesidir. ” diye konuştu.

Ardından Trampa’nın makamına geçen Şentop yeni seçilen müftüye görevinde başarı diledi.

Şentop daha sonra İskeçe Türk Birliği’ni (İTB) ziyaret etti. Şentop ve beraberindeki heyet burada İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, dernek yöneticileri ve çocuklar tarafından çiçeklerle karşılandı.

“Bizler kendi kimliğimize, Türklüğümüze, Müslümanlığımıza saygı bekliyoruz”

Ahmetoğlu, Şentop’a adında “Türk” ismi geçtiği için sökülen dernek tabelasının yerini göstererek hukuki mücadelelerinin yıllarca sürdüğünü söyledi.

Ozan Ahmetoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu uygulama nedeniyle aleyhine karar vermesine rağmen Yunanistan’ın AİHM kararını uygulamadığını ifade etti. İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Batı Trakya Türklerinin en eski sivil toplum kuruluşu olarak 14 yıldır AİHM kararının uygulanmasını ve mağduriyetin sona ermesini beklediklerini vurguladı. Yunanistan vatandaşları olarak bu ülkeye sevgi ve saygıyla bağlı olduklarını belirten Ahmetoğlu, “Ancak bizler de kendi kimliğimize, Türklüğümüze, Müslümanlığımıza da saygı bekliyoruz. Kimliğimizin inkar edilmesi bizleri derinden yaralıyor.” dedi.

İskeçe Türk Birliği’nin mücadelesi yakından takip ettiklerini ve desteklediklerini belirten TBMM Başkanı Mustafa Şentop, soydaşların ilgisine teşekkür etti. 85 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti’nin Batı Trakya Türklerinin yanında olduğunu ifade eden Şentop, “Türkiye’nin siz Batı Trakya Türkleriyle gönül bağı var.” Dedi.

Şentop’a ziyaretlerinde milletvekillerinin yanı sıra, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu eşlik etti.

Konuşmaları BİRLİK TV’deki videolardan izleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu