Yunanistan Haber

25 Başlıkta Kaydedilen İlerleme Hakkında Ayrıntılı Güncelleme Yapıldı

Türkiye–Yunanistan arasındaki pozitif gündem toplantısının ortak açıklaması yayımlandı.

Türkiye–Yunanistan arasındaki pozitif gündem toplantısının ortak açıklaması yayımlandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye –Yunanistan arasındaki Ortak Eylem Planı’nın 4. Pozitif Gündem Toplantısı ortak açıklamasını yayımladı.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki Ortak Eylem Planı’nın 4. Pozitif Gündem Toplantısı’nda, bir sonraki toplantı sırasında imzalanabilecek ilgili anlaşmaların nihai hale getirilmesi için çerçeve oluşturulduğu bildirildi.

Açıklamada, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar’ın, iki ülke arasında “Pozitif Gündem” kapsamındaki Ortak Eylem Planı’nın 4. tur görüşmeleri için Yunan mevkidaşı Konstantinos Frangoyannis ile 22 Mart Çarşamba günü Ankara’da bir araya geldiği kaydedildi.

Söz konusu açıklamada, toplantıda “Pozitif Gündem” listesinde yer alan girişimcilik, turizm, enerji, ulaştırma ve telekomünikasyon, denizcilik, bilgi ve iletişim teknolojileri, eğitim, sosyal güvenlik, sağlık ve çevre alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi gibi 25 başlıkta kaydedilen ilerleme hakkında ayrıntılı güncelleme yapıldığı belirtildi.

Birçok maddenin başarıyla sonuçlandırıldığı ve listedeki diğer bazı maddelerde de tatmin edici ilerleme sağlandığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Görüşmeler, bir sonraki üst düzey toplantı sırasında imzalanabilecek ilgili anlaşmaların nihai hale getirilmesi için bir çerçeve oluşturmuştur. Söz konusu aktif ve devam eden süreçte elde edilen kayda değer ilerleme ışığında, iki taraf, ’Pozitif Gündem’ bağlamında ilave işbirliği konularının araştırılması hususunda mutabık kalmıştır.”

Çavuşoğlu ile görüştü

Ekonomi ve Diplomasiden sorumlu Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Fragogiannis, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Pozitif Gündem görüşmelerinin sona ermesinin ardından Ankara’da bir araya geldi. Görüşmeye Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar da katıldı.

Diplomatik kaynaklara göre Mevlüt Çavuşoğlu, başkentte gerçekleştirilen görüşmeler hakkında bilgi almak istedi ve pozitif gündem sürecine güçlü desteğini gösterdi.

Bakan Çavuşoğlu, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Türkiye ile Yunanistan arasında pozitif gündem konulu 4. görüşme için Ankara’da bulunan Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Fragogiannis ile verimli görüşme” ifadesine yer verdi.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu