Yunanistan Haber

Yunanistan’a 3,56 Milyar Euro Verilmesine “Yeşil Işık”

AB Kurtarma Fonu Yunanistan’ı desteklemeye devam ediyor. Üye ülkeler yeşil ışık yaktıktan sonra Yunanistan 3,6 milyar avro alacak.

AB Kurtarma Fonu Yunanistan’ı desteklemeye devam ediyor.

Avrupa Birliği Kurtarma Fonu’ndan 3,56 milyar avroluk ödeme, sübvansiyonlar ve krediler için 2023’ün başlarında ve daha prosedürel nitelikteki bir dizi onaydan sonra gerçekleşmesi beklenen Avrupa Komisyonu tarafından “yeşil ışık” verildi.

  1. dilimle birlikte onaylanan toplam tutarın, Kurtarma Fonu’nun Yunanistan’a tahsis ettiği fonların %37’sini temsil eden 11,1 milyar avroya ulaştı. Avrupa Komisyonu kaynaklarına göre Yunanistan, ikinci bir dilim için talepte bulunan dört ülkeden biri ve aynı zamanda ilgili onayın teşvik edildiği 2. ülke. Yunanistan, ilgili planlamada öngörüldüğü üzere 2026 yılına kadar 17,43 milyar avro hibe ve 12,73 milyar avro kredi alabilir.

Avrupa Komisyonu Başkanı Bayan Ursula von der Leyen, “Bugün Yunanistan için harika bir haber. Ülke, ikinci bir NextGenerationEU ödemesi almak için ulusal kurtarma planını uygulamada yeterli ilerleme kaydetti. Üye ülkeler yeşil ışık yaktıktan sonra Yunanistan 3,6 milyar avro alacak. Yunanistan, yenilenebilir enerji, demiryolu altyapısı, toplu taşıma ve KOBİ’lerin sayısallaştırılması gibi kilit sektörlerde iddialı reformları ilerletiyor. Yunanistan ayrıca turizm, imalat ve tarım alanlarında yeni yatırımları teşvik ediyor. Daha da önemlisi, vergi mükelleflerinin parasını korumak için muhasebe ve diğer kontroller açısından taahhütlerini yerine getirmiştir. Bu yüzden Yunanistan’a tebrikler! İyileşmeye giden yol devam ediyor ve Komisyon yanınızda.” İfadelerini kullandı.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu