Avrupa | Balkanlar

Romanya, Dedeağaç-Burgaz Petrol Boru Hattıyla İlgileniyor

Romanya, Dedeağaç-Burgaz petrol boru hattıyla ilgileniyor ve boru hattının uzatılmasını finanse etmeyi düşünüyor.

Romanya’nın bu düşüncesi, Bulgaristan Başbakanı Nikolay Denkov’un Euractiv’e verdiği röportajda ortaya çıktı. Başbakan Denkov, Petrol boru hattının Romanya’ya kadar genişletilmesi fikrinin, Bulgaristan, Yunanistan ve Romanya Başbakanlarının 9 Ekim’de Varna’da yaptığı üçlü toplantıda tartışılan konulardan biri olduğunu belirtiyor.

“Bulgaristan, petrol tankerlerinin İstanbul Boğazı’ndan geçmesinin yollarını arıyor ve daha güvenilir rotalar ve yakıt taşıma araçları çözümüne yöneliyor” ifadelerini kullanan Denkov, ülkenin “başka faktörlere” bağlı kalmaması için Bulgaristan’ın petrol boru hattı üzerinde kontrol sahibi olacağını ileri sürüyor.

blank

Başbakan Denkov, “Fikir, Yunanistan ile IGB’yi (ICGB) inşa eden ve işleten proje şirketine benzer şekilde, petrol boru hattını inşa edecek ve işletecek bir şirket yaratmaktır. Halihazırda çevresel değerlendirmesi bulunan Bulgaristan’ın Yunanistan’a doğal gaz bağlantısı güzergahının bir kısmı kullanılacak. Yunanistan’dan gelen petrol boru hattının Stara Zagora’ya gitmesi ve bölgedeki tüm Bulgar sanayi kompleksinin bir parçası olması konusunu görüşüyoruz.”

Yunanistan, Sırbistan ve Üsküp’ten yeni nükleer santrallere ilgi

Ayrıca Bulgaristan Başbakanı Nikolay Denkov Euractiv’e Yunanistan, Sırbistan ve Üsküp’ün Kozloduy Nükleer Santrali’nin AP1000 nükleer reaktörlerini kullanacak gelecekteki 7. ve 8. birimlerinden elektrik satın almak için uzun vadeli sözleşmeler imzalamakla ilgilendiklerini açıkladı.

Yeni tesislerin inşası için Avrupa fonu almanın mümkün olup olmadığı sorusuna yanıt veren Denkov, bunun önemli bir sorun olmadığını, çünkü projenin mali açıdan devlet için “oldukça umut verici” göründüğünü ifade ediyor.

Başbakan Denkov, “Çeşitli ülkelerden ilgi var. Elektriğin nasıl satın alınacağına dair bir model yapılması gerekiyor. Muhtemelen Yunanistan, Kuzey Makedonya ve Sırbistan’dan ilgi var. Ancak bizim için neyin daha karlı olduğuna karar vermemiz gerektiği gibi, onlar da neyi tercih edeceklerine karar vermek zorunda kalacaklar: projeye yatırımcı olarak mı girmek, yoksa elektrik satın almak için sabit sözleşmelerle mi olmak. Duyduğuma göre ikinci seçeneği tercih ediyorlar ama tartışmaya açık.”

Bulgar Başbakan, Bulgaristan’ın kömürün kademeli olarak kullanımdan kaldırılması sırasında iki yeni reaktörü temel enerji sistemi kapasitesi olarak kullanacağını da ifade ediyor.

Haberin devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu