Yunanistan Haber

“AB Türkiye’ye Yeni Ekonomik Destek Sağlayabilir”

Başbakan Kiriakos Miçotakis, düzensiz göçmen sorunuyla mücadele edilmesi yolunda Avrupa Birliği’nin Türkiye'ye yeni ekonomik destek sağlayabileceğini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Avrupa’ya geçişlerde yaşanan düzensiz göçmenler sorunu ile mücadele edilmesi için Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye yeni ekonomik destek sağlayabileceğini söyledi.

Brüksel’de düzenlenen AB Liderler Zirvesi sonrası basın açıklamasında bulunan ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan, Başbakan Kiriakos Miçotakis, düzensiz göçmen sorunuyla mücadele edilmesi yolunda Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye yeni ekonomik destek sağlayabileceğini söyledi. Miçotakis, göçmen kaçakçılarıyla mücadele ve Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin çerçevesini yeniden belirleme konularında Türkiye ile işbirliği yapılması gerektiğine dikkat çekti. Başbakan Miçotakis, düzensiz göçmen sorununu çözmenin en önemli unsurunun göçmen kaçakçıları ile mücadele olduğunu belirtti.

Miçotakis, Yunanistan’a son dönemde daha az düzensiz göçmen taşıyan tekne gelmesinin nedeninin Türkiye’den yola çıkan tekne sayısının azalması olduğunu belirterek, yola çıkan tekne sayısının azalması için Tunus ve Libya gibi Kuzey Afrika ülkeleriyle işbirliği yapılması gerektiğini savundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile NATO Zirvesi kapsamında Vilnius’ta buluşacağını kaydeden Miçotakis, Türkiye-AB ilişkilerinin çerçevesini yeni bir temele yerleştirmeyi umduklarını ifade etti.

Miçotakis, bardağın yarısını dolu görmek istediğini belirterek, son dönemde düzensiz göçmen taşıyan teknelerin yola çıkmadan engellenmesinde Türk yetkililerle daha iyi bir işbirliği içinde olunduğuna dikkati çekti.

Başbakan Miçotakis, ” Türkiye’nin mülteci sorunuyla mücadelede müttefik olması gerektiğini birçok kez söyledim. Öte yandan, AB Türkiye’yi desteklemek için çok milyon euro verdi ve muhtemelen daha fazla da verebilir. AB’nin yıllık bütçesinin yeniden yapılandırılmasında Türkiye’nin gelecekte desteklenmesi için ek bir madde olabilir.” Dedi.

Kendisinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin dışında, Türkiye ve Yunanistan Bakanları arasında da görüşmeler olabileceğini kaydeden Miçotakis, “Geçmişte de temaslar vardı. Bu temasların sık sık olması iyidir. (Göçmen sorunu ile) mücadelede Türkiye’nin gerçekten de iyi bir müttefik olduğunu ortaya koyabiliriz. Tabii kendisi de isterse.” İfadelerini kullandı.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu