Türkiye | Dünya

“Yunanistan’ın Şunu Kabul Etmesi Gerekiyor, İstanbul 1453’te Fethedildi”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Yunanistan'ın şunu kabul etmesi gerekiyor, İstanbul 1453'te fethedildi."

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “Yunanistan’ın şunu kabul etmesi gerekiyor, İstanbul 1453’te fethedildi.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin ibadete açılmasından sonra Yunanistan’da bayrakların yarıya indirilmesi ve şanlı Türk bayrağının yakılmasına yönelik, “Yunanistan’ın şunu kabul etmesi gerekiyor.

Ayasofya 1462’de cami olarak vakfedildi, dolayısıyla 481 yıl Ayasofya Cami olarak hizmet etti. 86 yıldır da müze olarak korundu. Bu Türkiye’nin egemenlik meselesidir. Biz Kurtuluş Savaşı’nda Yunanları denize döktükten sonra başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Yunan bayrağına saygı göstermişiz. Biz böyle bir milletiz onlar da kendine yakışanı yapar” dedi.

“Yunanistan’ın İstanbul’un 1453’te fethedildiğini kabul etmesi gerekiyor.”

Çavuşoğlu öte yandan, Ayasofya’nın ibadete açılması ile Yunanistan’da bayrakların yarıya indirilmesi ve Yunan vatandaşlarının Türk bayraklarını yakmasına ilişkin yöneltilen soruya, “Ayasofya Camii’nin tekrar ibadete açılması herhangi bir ülkeye veya inanç gurubuna üstünlük sağlama çabası değildir. Dolayısıyla bu anlayış ve komplekse niye girdiler onlara sormak lazım.

Biz de Ayasofya Camii’nin bu özelliklerinin korunmasını istiyoruz. UNESCO ile iletişim içindeyiz. Orada namaz saatleri dışında bazı yeni teknolojilerle ikonalar perdelenebilir. Bunun dışında namaz saatleri dışında ziyarete açık olacak. Her farklı dinden ve inançtan insanlar gelip Ayasofya’yı ziyaret edebilecekler. Bununla ilgili gerekli tedbirleri Kültür ve Turizm Bakanlığımız aldı.

Sonuç böyle iken Yunanistan’ın bu tepkisini anlamak elde değil. Bayrakların yarıya indirilmesi, sanki Yunanistan’ın kendi mülkü alınmış veya mülkü konusunda bir tasarrufta bulunulmuş gibi davranıyor.

Yunanistan’ın şunu kabul etmesi gerekiyor. İstanbul 1453’te fethedildi. Ayasofya 1462’de cami olarak vakfedildi, dolayısıyla 481 yıl Ayasofya cami olarak hizmet etti. 86 yıldır da müze olarak korundu. Bu Türkiye’nin egemenlik meselesidir. Biz tekrar cami olarak açtık ama dünya kültür mirası olarak da tüm özelliklerini nasıl 1453’ten bu yana koruduysak ve ihya ettiysek bundan sonra da koruyacağız.

Böyle bayrak indirme ve Türk bayrağını yakma gibi aciz davranışlar onlara yakışır. Biz Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Yunanları denize döktükten sonra da başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Yunan bayrağına saygı göstermişiz. Biz böyle bir milletiz onlar da kendine yakışanı yapar. Bizim aldığımız karara da herkesin saygı duyması gerekiyor” diye yanıt verdi.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu