Batı Trakya Haber

“Yunanistan’ı Etnik Türk Kimliğimizi Tanımaya Davet Ediyoruz”

"Türk kimliğimizi tanımaya ve bizlerle diyalog içerisinde sorunlarımıza çözüm üretmeye çağırıyoruz.”

ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, “Ülkemiz Yunanistan’ı gerçeklere sırt çevirmekten vazgeçerek, etnik Türk kimliğimizi tanımaya ve bizlerle diyalog içerisinde sorunlarımıza çözüm üretmeye çağırıyoruz.” Açıklamasında bulundu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Gökçeadalılar Derneği’nin çevrim içi düzenlenen yılbaşı çöreği etkinliğinde yaptığı konuşmada Türkiye’yi İstanbul, Gökçeada ve Bozcaada’daki Rum Ortodoks azınlığın haklarına tam olarak saygı göstermeye çağırarak, bunun Lozan Antlaşması uyarınca Türkiye’nin uluslararası yükümlülüğü olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Ülkemiz Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın Batı Trakya Türk toplumunun maruz kaldığı ayrımcılık ve hak ihlallerini görmezden gelerek, azınlık hakları konusunda anavatanımıza ders verircesine kullandığı ifadeleri hayretle okuduk. Etnik Türk kimliğimizi inkar eden ülkemiz, bu nedenle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından üç kez mahkum edilmesine rağmen söz konusu kararları 12 yılı aşkın süredir uygulamamaktadır.

Antlaşmalarla garanti alınmış olan eğitim ve dini özerkliğimizi gasp eden ülkemiz, seçtiğimiz müftüleri tanınmamakta, Batı Trakya’daki Türk azınlık ilkokullarını her yıl kapatmaya devam etmektedir Ülkemizin Batı Trakya Türk toplumuna yönelik asimilasyon politikasının son örneği olarak Gümülcine ve İskeçe’deki özerk statüdeki medreselerimizin tabelaları bir oldu-bitti ile değiştirilmiş, ‘Azınlık’ ifadesi tabelalardan silinmiştir.

Ülkemizi gerçeklere sırt çevirmekten vazgeçerek etnik Türk kimliğimizi tanımaya ve bizlerle diyalog içerisinde sorunlarımıza çözüm üretmeye çağırıyoruz.” dedi.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu