Yunanistan Haber

Yunanistan’dan Türkiye’ye 19 Mayıs Cevabı

"Avrupa Ailesinin bir üyesi olmak isteyen bir ülkenin iyi komşuluk ilişkilerini geliştirmesine uygun değildir."

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın, “Yunanistan Meclisi ve makamları tarafından 19 Mayıs 1919’un yıl dönümü bahanesiyle yapılan ve tarihi bütünüyle çarpıtmaya yönelik mesnetsiz ve hezeyan dolu açıklamaları külliyen reddediyoruz” açıklamasına yazılı bir açıklamayla cevap verdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “tarihin tahrif edilmesi ve kışkırtıcı retoriğin kullanılması, Avrupa Ailesinin bir üyesi olmak isteyen bir ülkenin iyi komşuluk ilişkilerini geliştirmesine uygun değildir” ifadelerine yer veriliyor.

Açıklama aynen aşağıdaki gibidir:

“Türk Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasıyla tarihi gerçeğin tahrif edilmesinin bir kez daha tekrarlandığını görmek bizi özellikle hayal kırıklığına uğrattı.

Yalanlar, tarihin tahrif edilmesi ve kışkırtıcı retoriğin kullanılması, Avrupa Ailesinin bir üyesi olmak isteyen bir ülkenin iyi komşuluk ilişkilerini geliştirmesine uygun değildir.

Olayların her ülke tarafından ölçülü olarak tanınması, bu durumda Türkiye tarafından ölçülü olarak tanınması, gerekli bir adımdır ve Pontus Helenizmi soykırımı gibi kasvetli anların tekrarlanmayacağının garantisidir.

Öz eleştiri, kurbanların yakınlarından özür dilemek ve revizyonizmi terk etmek, zayıflığın değil, gücün işaretidir. Uluslararası hukuk temelinde iyi niyetli diyalog ve milliyetçiliğin aşırılıklarına karşı mücadele için, geçmişin yaralarının iyileştirilmesi ve halkların ve devletlerin uzlaşması için bir ön koşuldur.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish