Yunanistan Haber

Yunanistan’dan Türkiye Karşıtı Bir Hamle Daha

Yunanistan'dan bir hamle daha! Türkiye'yi Ayasofya konusunda UNESCO'ya şikayet etti.

Yunanistan’dan bir hamle daha! Türkiye’yi Ayasofya konusunda UNESCO’ya şikayet etti.

Türkiye’nin Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de hareketlerini tahrik edici ve yasadışı olarak nitelendiren ve fırsat buldukça Türkiye’yi Avrupa Birliği (AB) vede Birleşmiş Milletler’e (BM) şikayet eden Yunanistan, bu kez Ayasofya için harekete geçti. Yunanistan Kültür Bakanı Lina Mendoni, Türkiye’nin Ayasofya’yı açma planları ile ilgili UNESCO’ya bir mektup yazarak şikayette bulundu.

Türkiye ile Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilim sonrası “Türkiye’ye askeri müdahalede bulunabiliriz” diyerek savaş tehdidinde bulunan Yunanistan, bu kez Ayasofya için harekete geçti.

Yunanistan Kültür Bakanı Lina Mendoni, perşembe günü UNESCO’ya Türkiye’nin Ayasofya Camii’yi açma planları ile ilgili bir mektup yazdı.Yunan haber sitesi Kathimerini’nin İngilizce sitesine göre Mendoni, “Anasoyfa’nın evrensel karakterinden sapmasına izin verilmemeli ve Ayasofya Müslümanların ibadet yerine dönüşmemelidir” dediği mektubunda, Ayasofya’nın 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından insanlığa bırakıldığını söyledi.

Mendoni, mektubunda, “Türkiye’yi fanatik milliyetçi ve dini duyguları ateşlemekle” suçladı.Bu adımla bu mirasın uluslararası değerinin azaltılmaya çalışıldığını ileri süren Mendoni, Türkiye’nin Ayasofya’yı 1985 yılında insanlık mirası olarak tanımlayan UNESCO’dan önce izin alması gerektiğini öne sürdü. BBC’deki habere göre Mendoni, Türkiye’nin onay almadan Ayasofya’yı cami yapması halinde UNESCO’yla yaptığı anlaşmayı çiğneyeceğini iddia etti.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu