Yunanistan Haber

Yunanistan’dan Donanmaya 5 Milyar Euro

Yeni yılın planlamasına değinen Bakan Panagiotopulos, "Planlama kolay, finansman zor" vurgusu yaptı.

Yunanistan Milli Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, bugün 27 Aralık Pazartesi günü Bakanlıkta akredite olan gazetecilerle yeni yıl dileklerini paylaşmak için yaptığı tören toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Panagiotopulos, “Ocak 2022’de, her şey mevcut programa göre giderse, üç Belharra fırkateyninin satın alınmasına ilişkin sözleşme Parlamento’ya sunulacak, aynı ay içinde olası 19 Ocak tarihinde ilk altı adet Rafale savaş uçağının da Yunanistan’a gelmesi bekleniyor.” İfadelerini kullandı.

Donanmaya 5 milyar euro

Bakan Panagiotopulos, üç adet Belharra fırkateyni için Bakanlığın gemi inşa sürecine savunma sanayiinde faaliyet gösteren Yunan şirketlerinin de dahil edilmesini talep ettiğini, Fransızların ilk iki gemiyi süratle ve özellikle de 2025 yılında teslim edilmesini özel olarak teklif ettiğini söyledi.

Panagiotopulos, iki ülke tarafından imzalanan savunma anlaşmasında, Yunanistan-Fransa savunma sanayilerinin ara bağlantılarının dahil edilmesi için özel bağlayıcı bir maddenin de var olduğunu belirtti.

Bakan Nikos Panagiotopulos’un belirttiği gibi, toplamda, Deniz Kuvvetleri için 5 milyar euro tahsis edilecek. Bunun yaklaşık 3 milyar euro’su Belharra Fırkateynlerinin satın alınmasına ilişkin sözleşmeyle ilgiliyken, 1,5 milyar euro’nun ise dört adet Korvetin satın alınması ve MEKO tipi Fırkateynlerin modernizasyonu için yaklaşık yarım milyar euro verilecek.

Devam eden silahlanma programlarının yanı sıra yeni yılın planlamasına da değinen Bakan Panagiotopulos, “Planlama kolay, finansman zor” vurgusu yaptı.

C-130 uçağı konusuna da değinen Bakan Nikos Panagiotopulos, İsrail tarafından, Yunanistan Hava Kuvvetleri’ne ait üç uçağın bakımını içeren ve şu anda üzerinde düşünülmekte olan bir teklif getirildiğini vurguladı.

Bakan Panagiotopulos, Bakanlığın ABD ile işbirliğini derinleştirme yönünde ilerlemeye devam ettiğini kaydetti. Daha detaylı olarak, Başbakan Kiriakos Miçotakis’in Şubat ayında Beyaz Saray’ı ziyaret etmesinin yanı sıra, kendisinin de Amerikalı mevkidaşı ile bir görüşme yapmasının beklendiğini belirtti. Bakan, “olumlu hava iki ülke arasındaki ilişkilerde çok iyi ve bundan faydalanmalıyız” dedi.

Türkiye ile keşif amaçlı temasların devam edeceğini ve Mart 2022’de bir sonraki güven artırıcı önlemler toplantısının zamanını belirleyeceğini vurguladı.

Rusya ve Ukrayna sınırındaki gerginlik konusunda Bakan Panagiotopulos, istikrarsızlığa yol açacağı için “ülkenin izole edilmemesi gerektiğini” açıkça belirtti. “Doğru denge bulunmalı” dedi.

Toplantıda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Konstantinos Floros, Kara Kuvvetleri GES Komutanı Korgeneral Haralambos Lalusis, Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Georgios Bliumis ve Donanma Komutanı Koramiral Stilianos Petrakis hazır bulundu.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish