Yunanistan Haber

Yunanistan’dan “ALDI” Markete “Hileli” Beyaz Peynir Gönderildi

Almanya’ya ihraç edilen beyaz peynirde yapılan kontroller sonucu hile tespit edildiği belirtiliyor.

Yunanistan’ın Teselya (Thessalia) bölgesi Tırhala (Trikala) merkezli süt endüstrisi feta beyaz peynir üretimi yapan “Omiros” fabrikasının üretim lisansı 24 Mart 2021 tarihinde yetkili devlet kurumu ELGO Dimitra tarafından geçici olarak iptal edildi.

Bunun sebebi, Almanya’ya ihraç edilen beyaz peynirde yapılan kontroller sonucu hile tespit edildiği belirtiliyor. Bu sebepten dolayı “Omiros” fabrikasının üretim lisansı geçici olarak askıya alındı.

Konuya ilişkin “Omiros” fabrikası tarafından yapılan açıklamada, bir partide yapılan ve sonunda geri toplatılan bir “endüstriyel hata”ya bağlıyor.

Açıklamada şu ifadeler kullanılıyor: “İnek sütünün kabul edilemez yüzdelerini gösteren beyaz peynir, ürünlerimizin numunelerinin analizlerinde son günlerde ortaya çıkan sorunla ilgili olarak firmamız, bunun ürünün endüstriyel bir paketleme hatası olduğunu ilk andan itibaren sorumlu bir şekilde bilgilendirerek hemen sorunlu partiyi geri çekmiştir.”

Tüm bu kargaşa ve Almanya’da meşhur süpermarket zinciri “ALDI” nın mağazalarında tağşiş halinde bulunan beyaz peynirle ilgili gelişmelerden sonra çıkan büyük “gürültü”, elbette Yunanistan’ın dört bir yanındaki onunla işbirliği yapan çiftçileri endişelendirdi ve kendi açıklamasında belirttiği üzere Batı Trakya’dan da olmak üzere bir miktar süt alındığını açıkladı.

Söz konusu hileli beyaz peynir ile ilgili kontroller devam ederken, hilenin kasıtlı bir biçimde yapılmasının ispat edilmesi durumunda ise bahsekonu şirkete oldukça yüksek bir cezai uygulamanın yapılabileceği belirtiliyor.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu