Yunanistan Haber

Yunanistan’da Yeni Yasaklar ve Gelecek Olanlara Da Karantina Uygulaması

Yunanistan, Koronavirüs pandemisi ile mücadele kapsamında yeni kararlar aldı.

Yunanistan, Koronavirüs pandemisi ile mücadele kapsamında yeni kararlar aldı.

Noel bayramı dolayısıyla sezonluk ürün satışı yapan dükkanların 7 Aralık 2020 Pazartesi bugün açılmasına izin verildi. Ancak lokantalar, kafeler, barlar ve diğer eğlence merkezlerinin en az 7 Ocak’a kadar kapalı olacağı duyuruldu. Yasaklar nedeniyle şehirlerarası yolculuklar da 7 Ocak’a kadar mümkün olmayacak.

Hükümet Sözcüsü Stelios Peças bugün yaptığı açıklamada Mahkemelerin ve Okulların da 7 Ocak tarihine kadar kapalı kalacağını, uzaktan eğitime devam edileceğini duyurdu. Kısıtlamalardaki uzatmaya gerekçe olarak ise sağlık sistemindeki ağır yükü gösterdi.

Kısıtlamalar kapsamında spor faaliyetleri de 7 Ocak’a kadar ertelenirken Yunanistan Süper Lig futbol müsabakaları ve Basketbol Ligi ise oynanmaya devam edecek.

Bugün açıklanan yeni yasaklar nedeniyle bir ilden bir diğer ile, şehirlerarası yolculuklar da 7 Ocak 2021 tarihine kadar mümkün olmayacak.

Noel bayramı dolayısıyla sezonluk ürün satışı yapan dükkanların ardından Kuaförler, kiliseler ve perakende satış mağazalarının durumuna ilişkin kararın ise hafta içinde verilmesi bekleniyor.

Hükümet Sözcüsü Peças yaptığı açıklamada, bayram dolayısıyla kalabalık olan Noel masalarının bu yıl en fazla iki aileyi ya da 9 kişiyi bir araya getirmesi, bunun dışında kalabalık toplantılardan uzak durulması yönünde uyarıda bulundu.

Yunanistana geleceklere karantina

Öte yandan 18 Aralık-7 Ocak tarihleri arasında yurt dışından Yunanistan’a gelecek olan yolcular için de yeni koşullar söz konusu olacak.

Yunanistan’a gelecek ziyaretçilerin 72 saat önce Covid-19 testi yaptırması istenirken, havaalanına girişlerde de çabuk sonuç veren testlerden yapılması öngörülüyor. Bu dönemde gelecekler için alınan bir başka karar ise yurt dışından gelenlere tedbir amacıyla 10 günlük karantina da uygulanacak.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu