Yunanistan Haber

Yunanistan’da Yeni İcat Edilen Sözde “Soykırım” Anma Törenleri Yapıldı

Yunanistan, sözde yeni bir “Soykırım” icad ederek başta Atina olmak üzere, ülkenin birçok kentinde anma törenlerleri gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz yıllarda Yunanistan’da “Küçük Asya Felaketi” olarak adlandırılırdı ve anma törenleri yapılıyordu. Şimdilerde artık yeni uygulamaya göre artık “Küçük Asya Rumları Sözde Soykırımı” anma etkinlikleri olarak adlandırılıyor ve anma etkinlikleri düzenleniyor.

Barış, iyi komşuluk ve diyalog yolunu tercih yerine Türkiye’ye karşı yeni bir suçlama düşüncesiyle hareket eden Yunanistan, sözde yeni bir “Soykırım” icad ederek başta Atina olmak üzere, ülkenin birçok kentinde anma törenlerleri gerçekleştirildi.

Yunanistan Parlamentosu tarafından 24 Eylül 1998 yılında kabul edilen “Trakya Hellenizminin Soykırımı Anma Günü” (Mübadele ile Anadolu’dan göç eden Rumlar) olarak kabul edilmesinden sonra her yıl Yunanistan genelinde birçok kentte anma törenleri yapılıyor.

Atina, Selanik, Yenişehir (Larisa), Drama, Kavala İskeçe Gümülcine ve Dedeağaç gibi birçok kentte düzenlenen törenlerde var olan anıtlara çelenkler konuldu, ayin yapıldı ve konuşmalar gerçekleştirildi. Kutlamalara sivil toplum kuruluşları yöneticilerinin yanısıra yerel yöneticiler ve milletvekilleri katıldı.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu