Yunanistan Haber

Yunanistan’da Türk Ürünleri İçin Boykot Çağrıları Devam Ediyor

Aya Sofya'nın ibadete açılması sonrası Yunanistan'da Türk ürünleri için boykot çağrısı yapıldı.

Aya Sofya’nın ibadete açılması sonrası Yunanistan’da Türk ürünleri için boykot çağrısı yapıldı.

Aya Sofya’nın yeniden ibadete açılmasının ardından Yunanistan, konuyu başka bir boyuta taşıdı. Pire Ticaret ve Sanayi Odası ve Yunanistan Ticaret ve Yatırım Konfederasyonu Başkanı Vasilis Korkidis, Aya Sofya kararı sonrası tüketicilere Türk mallarını boykot etme çağrısı yaptı.

Türkiye’nin 86 yıl sonra Aya Sofya’yı yeniden ibadete açmasından rahatsız olan Yunanistan’da, tüketicilere Türk mallarını boykot etme çağrısı yapıldı.

Pire Ticaret ve Sanayi Odası ve Yunanistan Ticaret ve Yatırım Konfederasyonu Başkanı Vasilis Korkidis’in, Yunanistan Merkez Odalar Birliği’ne yazdığı ve ekonomi dergisi Naftemporiki’de yayınlanan mektubunda, “Ülkemizin resmi pozisyonu, vatandaşlarımızın kabul ettiği ve tamamen saygı duyduğu hükümet ve diplomatik düzeydeki çabalardan bağımsız olarak, Merkez Odalar Birliği’ne, girişimciler olarak Türkiye ile ithalat ve ihracat yapmadığımız, tüketiciler olarak 868 ve 869 barkod numarası ile başlayan ürünleri satın almadığımız bir protesto kararının almasını öneriyorum” ifadeleri yer aldı.

Korkidis, Türkiye’nin eylemleri nedeniyle Yunan pazarının Türk ürünlerini boykot etmesi ve hükümetin AB’den ticari yaptırımlar uygulamasını talep etmesi gerektiğini kaydetti.Korkidis, Türkiye’den ürün ithalatı ve tüketiminin yasaklanmasının ardından, bunun bir yanıtının olacağını ve Yunan ekonomisine büyük zarar vereceğini bildiğini belirterek, “Ancak bir Yunan, Hıristiyan ve dünya kültür anıtının düşüşüne yönelik eylemlerin bedeli ne kadardır?” diye sordu.

“Yakın ekonomik ilişkileri sürdürmek için bir neden yok”

Korkidis, Türkiye’nin Yunan ürünlerinin önemli bir ithalatçısı olduğunu ancak aynı zamanda savunma ve göçmenler için büyük harcamalar yapılmasına neden olduğuna vurgu yaparak, “Yunan ürünlerinin Türkiye’ye ihracatı 1.4 milyar euroya ulaşabilir ancak Türkiye’den ithalat da 1 milyar euroya yakın. Peki Türk provokasyonlarını dengelemek için yeterli pozitif ticaret dengesi var mı? Neden dini inançlarımıza, tarihimize ve ulusal egemenlik haklarımıza sürekli meydan okuyan bir ülke ile yakın ekonomik ilişkileri sürdürelim?” dedi.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish