Yunanistan Haber

Yunanistan’da Maske Kullanımı Kaldırılıyor Mu?

Yunanistan’da artık maskelerden kurtulma günü çok uzak değil.

Yunanistan’da tüm gözler Covid-19 pandemisi ile mücadele eden ve kararlar alan uzmanlar kurulunun 24 Haziran Perşembe günü yapacağı toplantıya çevrildi. Kurulun alması beklenen kararların en başında ise, açık alanlarda maske kullanımının kaldırılması geliyor.

Sağlık Bakanlığı kaynaklarından elde edinilen bilgilere göre, maske kullanımının kaldırılması, aşılı veya aşısız olsun, açık havada tüm vatandaşlar için geçerli olacak. Örneğin sokakta tek başına yürüyen birinin aşılı olsun ya da olmasın maske takma zorunluluğu olmayacak.

Maske nerede zorunlu olacak?

Yoğun kalabalıkların olduğu açık havada maske kullanımı zorunlu olacak. Bu mekanlar stadyumlar, tiyatrolar, konserler, toplu ulaşım araçları v.b.

Kapalı alanlarda ne olacak?

Bilim adamları, epidemiyolojik düşüş ve aşılanma sonuçları açısından bundan sonra maskeleri kapalı alanlarda çıkarabileceğimizi değerlendiriyor olumlu baksa da, devletin bu önlemi uygulaması ve izlemesi zor. Nedeni ise özel olarak devlet tarafından verilecek olan belgenin orijinalliğini doğrulamak için aşı sertifikalarının barkodlarını tarayabilir bir sistemin devreye sokulması gerekmektedir. O da şu an henüz hazırlık aşamasında olduğundan, bu teknik kısım hazır olduğunda ancak uygulanabilecek.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu