Yunanistan Haber

Yunanistan’da Koronaya Karşı Aşılama Ne Zaman Başlayacak

Haziran ayına kadar, Yunanistan'daki nüfusun tamamı aşılanmış olacak.

Koronavirüs aşısı 2021’den önce Yunanistan’a gelecek ve aşı nasıl ve kimlere yapılacak. Haziran ayına kadar, Yunanistan’daki nüfusun tamamı aşılanmış olacak.

Hükümet sözcüsü Stelios Peças bugün yaptığı bilgilendirme toplantısında aşılarla ilgili bir açıklama yaptı. Her şeyin gösterdiği gibi aşıların 2020’den önce Yunanistan’a geleceğini ve Haziran ayı sonuna kadar tüm nüfusun aşılanmış olacağını söyledi.

Sözcü Peças şunları söyledi: “Vaka sayısında azalma olduğuna dair bazı ilk işaretler var. Bu hız devam ederse, Ulusal Sağlık Sistemi üzerindeki baskı azalmaya başlayacak. O zaman bir tür normalliğe kademeli bir dönüş planlayabiliriz. Şu anda Koronavirüsten korunmaya yönelik mevcut kısıtlayıcı önlemler 7 Aralık 2020 Pazartesi sabah 06.00’ya kadar uzatıldı. Şu anda hepimiz, sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasına kademeli olarak devam edebilmek için, alınan önlemleri uygulamak, virüsün yayılmasını sınırlandırmak, Yunanistan genelinde ve bahsettiğim belirli alanlarda vakaları daha hızlı düşürmek durumunda olmak zorundayız.”

Önümüzdeki hafta Başbakan Miçotakis’den kısıtlamaları kaldıracak bir açıklama gelip gelmeyeceği sorulan Petas, “epidemiyolojik verileri toplarken bunu o zaman göreceğiz” cevabını verdi.

Peças’a ayrıca önlemlere “akordeon” modeli uygulama imkanı ve Aralık ayından itibaren aşıya hazır olup olmadığımız soruldu. “Gerekeni yapacağız. Önceden koşmayalım” dedi ve bugün birçok firmanın güvenli ve etkili aşılara devam etmesinin umut verici olduğunu da sözlerine ekledi.

Haziran ayı sonuna kadar nüfusun büyük bir kısmının aşılanması hedefleniyor.

“ABD ve AB’den yapılan açıklamaların ardından, ilk öncelikli planımızın öngördüğü gibi, Aralık ayı sonunda, Ocak başında güvenli aşılara sahip olabileceğimiz açık ve net. Bu plan her geçen gün daha çekici hale geliyor.

Bu planlamamız, her ay 2.100.000’den fazla vatandaşımızın aşılanmasına yönelik birçok aşılama merkezini içermektedir. Tatmin edici bir aşılama oranına Mart ayından sonra bir noktaya ulaşmak ve neticede Haziran ayı sonuna kadar tamamına ulaşmak. Planımıza bağlı kalıyoruz ve gerekirse onu daha da hızlı geliştireceğiz.”

Özellikle Kuzey Yunanistan için, kontrol mekanismasının güçlendirildiğini ve Ulusal Şeffaflık Kurumu Başkanının işleyişi koordine etmek bizzat bölgeye giderek harekete geçeceğini söyledi.

Peças son olarak, “böyle devam edersek, sürekli daha iyiye gideceğiz, ancak birkaç suçlu bile birçok kişinin çabalarını havaya uçurabilir” dedi.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu