Yunanistan Haber

Yunanistan’da Koronavirüs Tedavisinde Kullanılacak İlaca Yeşil Işık

Yunanistan’da Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu, Covid-19 tedavisinde kolşisin kullanılmasına yeşil ışık yaktı.

Yunanistan’da Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu, Covid-19 tedavisinde kolşisin kullanılmasına yeşil ışık yaktı.

En son bilimsel verileri değerlendiren ve Yunanistan’ın da katılımıyla büyük bir Kanada çalışmasına odaklanan Yunanistan’da Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu 23 Ocak 2021 Cumartesi günü, Covid-19’a karşı tedavi protokolüne dahil edilmesi için kolşisine yeşil ışık yaktı.

Yıllardır antiinflamatuvar etkisi olduğu bilinen bir ilaç olduğu biliniyor. Güvenli, ucuz ve etkili bir ilaç olduğu ifade edilirken, diğerler tedavi yöntemlerinin yanı sıra kardiyologlar tarafından perikarditte kullanıldığı belirtiliyor.

Yunanistan Ulusal İlaç Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre, kolşisinin dağıtılma şekline atıfta bulunarak, kullanımında doktor reçetesi gerektiğini belirtti.

Bu nedenle, başka hastalıkları olup olmadığına bakılmaksızın, 60 yaşın üzerindeki hastalara hastane harici doktorlar tarafından da kolşisin reçete edilebilecek.

Aynı zamanda, en az bir başka hastalığı bulunan veya 48 saat süreyle 38’in üzerinde ateşi olan 18 ila 60 yaş arası hastalar için tercih edilen tedavi olacaktır.

Son olarak Kanada’daki çalışmanın sonuçlarını değerlendiren Yunan Ulusal Kardioloji Araştırma Koordinatörü Prof. Spiros Devtreos, Covid-19 hastalarına kolşisin uygulamasının ölüm oranlarını % 44, hastaneye yatmayı % 25 ve entübasyon ihtiyacını % 50 azalttığını gösterdiği ifade ediyor.

Detaylı bilgilere aşağıdaki bu linkten ulaşabilirsiniz.

file:///C:/Users/HP/Downloads/covid-19-therapeutikos-algorithmos-2.pdf

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu