Yunanistan Haber

Yunanistan’da Hükümette Fırtına Öncesi Sessizlik!

Yunanistan’da Miçotakis hükümetinde fırtına öncesi sessizlik yaşanıyor.

Yunanistan’da Miçotakis hükümetinde fırtına öncesi sessizlik yaşanıyor.

Yunanistan’da Yeni Demokrasi Partisi’nin Miçotakis hükümeti göreve geldiği günden beri, burada özellikle belirtilmesi gereken bir konu, hırslı ve hatalı uygulamalar neticesinde Türkiye’ye karşı yürütülen “karşı kutup” politikasının iflas ettiğinin sinyallerini veriyor.

Bu son bir hafta içinde Meriç Sınırı’nda meydana gelen olayda yapılan hatalı davranış ve uygulamalarla da iyice açığa çıktı. Ama asıl sorun bu değil. Yunanistan’ı Türkiye’ye karşı yörüngesinden ve iyi komşuluk ilişkileri dışına çıkaran sebep, Yunanistan’ın uzun yıllardan beri izlediği ve boş yere algıladığı “tehdit doğudan gelir” anlayış ve uygulaması.

Bu anlayış devam ettiği sürece, asıl sorunun temeline inilmeyince de Yunanistan’da hükümetler gitmeye devam edecek, Bakanlar görevlerinden alınacak. Çünkü, Yunanistan’ı yöneten siyasiler hemen hemen her gün ve her seçim öncesinde oy ve iktidar uğruna Türkiye düşmanlığını o kadar körüklediler ki, Yunan halkını Türkiye’ye karşı o kadar fanatize ettiler ki, şimdi artık Yunan halkı Türkiye’ye sakin ve uyumlu bir komşu ülke olarak bakmıyor. Bakmak istese de bakamıyor. Çünkü siyasiler her gün, tabii ki bu konuda masum olmayan Yunan basınına verdikleri malzeme ile Türkiye’yi Yunanistan’a karşı yayılmacı ve “kötü komşu” olarak tanıttılar. Artık işler bundan sonra her iki ülke açısından da çok zor. Yunanistan açısından ise çok çok daha fazla zor.

Bundan sonra şu dönem itibariyle top sadece ve sadece Başbakan Kiriakos Miçotakis’in kucağında. Yunanistan’ın geleceğini gerçek anlamda değiştirmek onun elinde. Alacağı cesaretli radikal kararların faydalı sonuçları belki şimdi hemen görülmeyecek, ancak ilerleyen yıllarda, geçmiş yıllarda yapılan yanlışların sonuçları net bir şekilde gözle görülecek. Yeni nesil Yunan halkı bunu bizzat yaşayacak. Tabii ki kilise de kabuğuna çekilip sadece dini görevlerine odaklanarak, dini görevi dışında “Ortodoks Milliyetçilik” siyaset uygulamasını bir kenara bırakacak. İşte o zaman Yunanistan komşularıyla iyi geçinen bir ülke konumuna gelecek.

Gelelim yakın gelecekteki yarına. Önümüzdeki 26 Mayıs Salı gününden sonra başta Dışişleri Bakanı Nikos Dendias olmak üzere, Dışişleri Bakanlığı’nda görev yapan diplomatik danışmanlardan bazıları, ki bu Başbakanlık Maksimu konutuna kadar da ulaşabilir, fırtınalı bir değişiklik dönemine giriliyor.

Bunu takiben Savunma Bakanlığı’nda da durum Dışişleri Bakanlığı’ndan farklı değil. Kavalalı olan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos da muhakkak payına düşeni alacaktır ve Bakanlıktan uzaklaştırıması büyük bir olasılık olarak masa üzerinde bekletiliyor. Kısacası Atina üzerinde kara bulutlar dolaşmaya başladı. Bu kara bulutlar sadece Maksimu’dan çıkacak haberlerle dağılacak. Bekleyelim görelim….

Haberin devamını oku

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu