Yunanistan Haber

Yunanistan’da Grevler Start Aldı

"İşçi olmadan dişli dönmez, patronlar olmadan ilerleyemezsin", "8 saatlik çalışma tartışılamaz", "kimse 400 euro ile yaşamıyor."

Başkent Atina’da 12 binden fazla kişi sokaklara döküldü, hükümeti protesto etti. Sendikalar, “Perşembe günkü genel grev sadece başlangıç” dedi.

Yunanistan’ın başkenti Atina’da 12 binden fazla kişi, Miçotakis hükümetinin 8 saatlik çalışmayı ortadan kaldıran ve işçilerin korunmasına ilişkin kilit faktörleri değiştiren yeni çalışma yasa tasarısına karşı genel grev düzenlemek için sokaklarına döküldü.

Grevde sırasında sendikalar, “Perşembe günkü genel grev sadece başlangıç” dedi. Yunanistan’ın başkenti Atina’da binlerce kişi, Yunan hükümetinin yeni çalışma yasa tasarısına karşı genel grev düzenlemek için sokaklarına döküldü.

Sol partilerin sendikaları ve işçi konfederasyonlarının çağrısı üzerine düzenlenen 3 ayrı genel greve, aralarında basın, sağlık ve diğer sektörlerdeki işçilerin de yer aldığı toplamda 12 binden fazla kişi katılırken, Yunanistan’da sol parti SYRIZA’nın lideri ve Yunanistan’ın eski Başbakan Aleksis Çipras’ta katılarak, destekçileri ile birlikte tezahürat ve sloganlar attı.

Ayrıca Değişim Hareketi Partisi lideri Fofi Gennimata ve Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Dimitris Kuçumbas’da greve katıldı.

Grev sırasında göstericiler, sendikaların aksini iddia etmesine rağmen Miçotakis hükümetinin ilerici ve Avrupa çalışma çerçevesi ile uyumlu gördüğü ve bünyesinde 8 saatlik çalışmanın kaldırılması ve fazla mesainin ek maaş yerine izinle ödenmesi gibi hükümler barındıran yeni çalışma yasa tasarısına karşı sloganlar attı.

Göstericiler grevde, “işçi olmadan dişli dönmez, patronlar olmadan ilerleyemezsin”, “8 saatlik çalışma tartışılamaz”, “kimse 400 euro ile yaşamıyor, maaşlarda toplu sözleşme artıyor”, “hayat, daha az iş ve krizin bedelini patronların ödemesini istiyoruz” sloganları attı.

Grevde sırasında sendikalar tarafından yapılan açıklamada ise, “Perşembe günkü genel grev sadece başlangıç” ifadelerine yer verildi. Ayrıca birçok mağazanın kapalı kaldığı ve metro hatalarının hizmet vermediği kentte grev, hayatı felç etti.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish