Yunanistan Haber

Yunanistan’da Cumhurbaşkanı ve Başbakan Kameralar Önünde Aşılandı

Başbakan Kiriakos Miçotakis, Attikon Hastanesi'nde saat 14:30 civarında Koronavirüse karşı kameralar önünde aşılandı.

Başbakan Kiriakos Miçotakis, Attikon Hastanesi’nde saat 14:30 civarında Koronavirüse karşı kameralar önünde aşılandı.

Başbakan Miçotakis Yunanistan’da aşılanan dördüncü kişi. Daha önce Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu, hemşire Efstathia Kampisioulis, 88 yaşındaki Mihalis Giovanidis aşı yaptırdılar.

Hemen aşıyı yaptırmasının ardından kameraların karşısına geçen Başbakan Miçotakis şunları dile getirdi:

“Başbakan, aşılamanın ardından yaptığı açıklamada, “Bugün bilim ve aşıyı tüm Avrupa ülkelerine aynı gün ulaştırmayı başaran ve Avrupa dayanışmasını hayata geçiren Avrupa Birliği için harika bir gün. Bugün tüm Yunanlılar maskelerimizin altından gülümsüyoruz, çünkü ülkemizde Koronavirüs aşısı ile toplu aşılamanın zor görevi başlıyor. Devlet ve siyasi liderler, aşının güvenli ve etkili olduğu örneğini gönderen ilk aşılananlardır. İlk sağlık çalışanları bugün bizimle birlikte aşılanacak. COVID’e karşı savaşın ön saflarında yer alan insanlara çok şey borçluyuz. Hepsinden önemlisi, onlar sadece bir örnek oluşturmak için değil, aynı zamanda önemli görevlerini yerine getirebileceklerinden emin olmak için ilk aşılananlar olmalıdır.

Önümüzdeki aylarda hedefimiz Yunanlıların büyük çoğunluğunu aşılamak. Ve inanıyorum ki aşılama ilerledikçe ve aşının tamamen güvenli ama aynı zamanda etkili olduğu görüldüğünde, bugün aşı olmaya karşı olan yurttaşlarımızın, bunun yapılacak doğru şey olduğuna ikna olacağına inanıyorum. Aşı, COVID macerasını nihayet sona erdirebilmemizin tek yolu. Hayatımızın kontrolünü yeniden kazanmanın tek yolu bu. Sevdiğimiz insanlara sarılmak, ekonomik faaliyetlerin yeniden canlanması temel hedefimiz”. Dedi.

Ayrıntılı olarak, aşılama süreci Atina’daki beş hastanede yapılacak. Bunlar Evaggelismos, Sotiria, Attikon, Triasio ve Asklipio Vulas hastanelerinde yapılacak.

28 Aralık Pazartesi günü SİRİZA Partisi Başkanı Aleksis Çipras ve Sağlık Bakanı Vasilis Kikilias Evaggelismos hastanesinde aşı yaptıracak.

Cumhurbaşkanı Sakellaropulu da aşılandı

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu da bugün aşı yaptırdı. Sakellaropulu aşı sonrasında kameraların karşısına geçerek “Acının yanında, iyimser bir gülümseme yuva yapabilir. Bu nedenle uygulanacak programda ve doktorların talimatları ile mümkün olduğunca çok kişinin aşılanması çok önemlidir. Böylece bu macerayı bırakıp hayatlarımızı geri alabileceğiz, özgürlüğümüzü geliştirebileceğiz, tekrar karşılaşabileceğiz, kendi hayatımızı kucaklayabileceğiz”. Dedi.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu