Yunanistan Haber

Yunanistan’a Giriş Kapılarında Uygulama Nedir? Kimler Girebilir?

1 Temmuz tarihinden itibaren Yunanistan’a seyahat koşulları hakkında bilgi verdi.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelios Peças, 30 Haziran Salı akşamı yaptığı açıklamada, 1 Temmuz tarihinden itibaren Yunanistan’a seyahat koşulları hakkında bilgi verdi.

Sözcü Peças tarafından yapılan açıklamaya göre, daha önce de olduğu gibi, “Schengen” ülkesi vatandaşları ve Yunanistan’da oturma iznine sahip olan üçüncü ülke vatandaşları ve aileleri bugün 1 Temmuz tarihinden itibaren Yunanistan’a giriş yapabilecek.

Yunanistan’a giriş yapmak isteyen Avrupa Birliği vatandaşları hariç, üçüncü ülke vatandaşlarından kimler girebilecek:

Diplomatlar, askeri personel, öğrenciler, sağlık alanında çalışanlar ve araştırmacılar, sınır bölgesinde çalışanlar, milli ekonomi açısından yararlı işlerde çalışanlar, yaşlı kişilere bakanlar, tarım alanında mevsimlik işçiler, ulaşım ve denizcilik sektöründe çalışanlar, insani yardım kuruluşları personeli Yunanistan’a giriş izni verilecek.

Ayrıca, Yunanistan’a gelecek olanların seyahat etmeden 48 saat önce “Passenger Locator Form” adı altındaki formu doldurmaları gerekiyor. Söz konusu forma Visit Greece uygulamasından ya da travel.gov.gr sitesinden ulaşılabilir.

Yapılan açıklamada, Bulgaristan sınırından Yunanistan’a gelecek ziyaretçiler sadece Serez bölgesindeki Promahona Sınır Kapısı’ndan Yunanistan’a giriş yapmalarına izin verilecek.

Gümülcine’deki Nimfea sınır kapısı da dahil olmak üzere diğer Yunanistan-Bulgaristan (Drama-Eksohi, İskeçe-Ilıca, Evros-Ormenio) sınır kapılarından sadece ciddi nedenler olduğu durumlarda ziyaretçilerin giriş yapmalarına müsade edilecek.

Aynı zamanda bu uygulama, Türkiye, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile olan kara sınır kapılarından yukarıda belirtilen durumlardan dolayı Yunanistan’a giriş yapılmasına izin verilecek.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish