Yunanistan Haber

Yunanistan Türkiye’ye Yine Ekonomik Yaptırım İstiyor

Yunanistan Avrupa Parlamentosu Milletvekili Manolis K. Kefalogiannis aracılığıyla Türkiye’ye yine ekonomik yaptırım talep ediyor.

Yunanistan Avrupa Parlamentosu Milletvekili Manolis K. Kefalogiannis aracılığıyla Türkiye’ye yine ekonomik yaptırım talep ediyor.

Yunanistan’da Yeni Demokrasi Partisi Avrupa Parlamentosu Milletvekili Manolis K. Kefalogiannis, Avrupa Komisyonu’na, Türkiye’nin Rodos ile Meis (Kastelorizo) adaları arasında ve Girit’in doğusunda ilan ettiği NAVTEX’in Yunanistan’ın kıta sahanlığında ve karasularında yapılan yasadışı bir provakatif ve kışkırtıcı eylem olduğunu, aynı zamanda Türkiye’nin bu hareketinin Uluslararası Hukuk ve BM Deniz Hukuku Sözleşmesi’ne de aykırı olduğunu ileri sürerek bir soru önergesi sundu. Sunduğu soru önergesinde

Soru önergesi aynen aşağıdaki gibidir:

“Türk tarafı, Avrupa (Yunan) egemenlik haklarına karşı kışkırtıcı ve hukuka aykırı eylemlerine aynı şekilde devam etmektedir. Türkiye özellikle Antalya hidrografik istasyonu, Yunanistan’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB) içinde bulunan ve NAVTEX’in düzenlenmesi yetkisine sahip olan Heraklion istasyonunun sorumluluk alanında bulunan Rodos, Kastelorizo (Meis) ve Girit’in doğusu arasında, BİLİM II araştırma gemisinin oşinografik ve iklimsel araştırmalarını yürütmek için NAVTEX yayınladı.

Avrupa Komisyonuna sorulur:

Türkiye’nin Avrupa Birliği ve Yunanistan’ın egemenlik haklarına yönelik yeni provokatif eylemine karşılık, nasıl bir adım atmayı ve Türkiye’ye hangi ekonomik yaptırımları uygulama niyetinde?”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu