Yunanistan Haber

Yunanistan, Türkiye’ye Uçuş Kısıtlamasını Kaldırdı

Yunanistan, Türkiye, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya'dan gelecek kişilere yönelik uçuş kısıtlamasını kaldırdı.

Yunanistan Sivil Havacılık İdaresi, ülkeye Türkiye, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’dan gelecek kişilere yönelik uçuş kısıtlamasını kaldırdı.

Uçuşlar şu an sadece Atina Elefterios Venizelos Havalimanı’na yönelik gerçekleştirilecektir. Ancak Avrupa Birliği dışında vatandaşların girişlerine yönelik yasak 5 Nisan tarihine kadar devam ediyor. Sadece AB vatandaşları ve Schengen uygulamasına dahil olanlar için ülkeye giriş geçerlidir.

Yunanistan hükümeti, Türkiye, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’ya Covid-19 nedeniyle getirilen uçuş kısıtlamalarını kaldırdı. Yunanistan Sivil Havacılık İdaresi’nden yapılan açıklamada, bu ülkelerden gelecek kişilerden test ve karantina önlemlerine uymalarının isteneceği belirtildi.

Buna göre, Türkiye, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’dan Yunanistan’a artık uçuş mümkün olacak ancak ziyaretçilerden son 72 saat içinde alınmış negatif test istenecek. Aynı zamanda, evlerinde veya kalacakları yerde yedi gün karantinaya girmeleri de talep edilecek.

Yunanistan Sivil Havacılık İdaresi, Rusya’dan gelen turistlere haftalık sınırlamayı da artırdı. Bugüne dek Rusya’dan haftada 500 turist alınırken bu sayı haftada 4 bine çıkarılıyor. Rus turistlerin, Atina, Selanik ve Girit’teki İraklion havalimanlarına inişine izin veriliyor.

Yunanistan’a İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) gidecek kişilere ise ülkeye girişte zorunlu test yapılacağı açıklandı. İngiliz turistlerin, yedi günlük karantinanın bitiminde de teste tabi tutulacağı belirtildi.

Ülkeye giren turistlere rastgele test yapılacağı ve pozitif çıkanların karantina süresinin 14 güne çıkarılacağı da açıklandı.

Korona virüsü vakalarındaki kısmi artışa rağmen 1 Mayıs tarihinden itibaren turizm sezonuna hazırlanan Yunanistan, ekonomiyi yavaş yavaş açma planı dahilinde bazı sokağa çıkma kısıtlamalarını önümüzdeki haftadan itibaren hafifletmeyi planlıyor.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish