Yunanistan Haber

“Yunanistan Türkiye İle İyi Komşuluk İlişkileri Ve İşbirliği Arayışındadır”

Yunanistan iki halkın barış içinde bir arada yaşama ve işbirliğine yatırım yapmaktadır.”

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu Eşek Adası’nı (Agathonisi) ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Sakelaropulu burada yaptığı konuşmada, “Yunanistan uzun zamandır Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri ve işbirliği arayışındadır ve iki halkın barış içinde bir arada yaşama ve işbirliğine yatırım yapmaktadır” diyerek Tükiye’ye mesaj gönderdi.

Mart ayında görevine başlayan Yunanistan’ın Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, Ege Denizi’nde ilk ziyaretini Eşek Adası’na gerçekleştirdi.

Sakelaropulu’yu bu sabah saatlerinde adaya gelişinde Güney Ege Bölge Genel Sekreteri Yogos Hacimarkos ve Belediye başkanı Evangelos Kottoros karşıladı.

Sakelaropulu adadaki ziyaretine askeri karakolu ziyaret ederek başladı. Askeri karakolda kendisine komutan tarafından detaylı olarak bilgi verildi.

Cumhurbaşkanı Sakelaropulu, askeri karakolda bulunan anı defterine şu satırları yazdı:

“Bugün Agathonisi (Eşek Adası) Denetleme Karakolu’nda olmaktan onur ve gurur duyuyorum. Sınırlarımızın bekçilerine büyük bir teşekkür. Kararlılıkla ve soğukkanlılıkla yüksek zekaya sahip ilk hattın savaşçıları, provokasyon ve tehditlerle boyun eymeden ulusal bütünlüğümüzü ve egemenlik haklarımızı savunuyorlar. Sizler ve tüm Silahlı Kuvvetler sayesinde, Yunanlılar nerede olurlarsa olsunlar, ülkemizin geniş bölgede bir barış ve istikrar direği olduğunu ve öyle kalacağı hissiyle kendilerini güvende hissedebilirler.”

Askeri karakolu ziyaretinden sonra adadaki okula geçerek eğitim gören 9 öğrenciyi ziyaret ederek, öğrenciler ve öğretmenlerle sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Sakelaropulu düzenlenen törenle adanın fahri hemşehrisi ilan edildi. Sakelaropulu burada yaptığı konuşmasında şunları dile getirdi:

“Yunanistan uzun zamandır Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri ve işbirliği arayışındadır.”

Yunanistan uzun zamandır Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri ve işbirliği arayışındadır ve iki halkın barış içinde bir arada yaşama ve işbirliğine yatırım yapmaktadır. Ancak, egemenlik haklarından vazgeçmeye veya ulusal toprakları üzerinde tartışılmayı kabul etmeye hazır değildir. Güneydoğu Avrupa ve Doğu Akdeniz’de barış, güvenlik ve istikrarın sağlanması, ulusal stratejimizin temel direğidir.

Ülkemiz uluslararası hukuka ve uluslararası sözleşmelere saygı duymaktadır ve komşularıyla yapıcı bir ilişki arzulamaktadır. Bununla birlikte, aynı zamanda, ulusal bütünlüğünü ve egemenlik haklarını mümkün olan her şekilde, gerektiğinde savunmaya kararlıdır.

Ülkemizin bu uzak köşesinden ulusal güven ve aynı zamanda ulusal gurur mesajı göndermek istiyorum. Agathonisi sakinlerinin söylediği gibi sadece Yunanistan’ın değil, aynı zamanda Avrupa’nın da sınırları sabit sınır bekçileri tarafından korunuyor. Avrupa’nın en büyük ada ülkesiyiz ve her adadan, her ada ve adacıktan, ulusal güvenimizi inşa ediyoruz.”

Son olarak adadaki limanda bulunan Yunanistan Deniz Kuvvetleri’ne ait “Κ/Φ ΚΡΑΤΑΙΟΣ” fırkateynini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Sakelaropulu ziyaretçi defterine, “Bugün subaylarla ve Donanmamıza ait gemimizin mürettebatıyla birlikte olmaktan onur ve gurur duyuyorum. Donanmamız ve tüm Silahlı Kuvvetlerimiz, zaman içinde barışı sağlama ve gerektiğinde zorluklara ve tehditlere cevap verme yeteneği ve iradesine sahip olduğunu kanıtlamıştır. Tüm Yunanlılar adına, yüksek görevinize aynı başarı ile devam etmenizi dilerim.” İfadelerini yazdı.

 

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu
EnglishGermanGreekTurkish