Yunanistan Haber

“Yunanistan Tek Taraflı Karasularını 12 Mile Çıkarma Hakkına Sahiptir”

“Yunanistan 12 mil konusunu nerede istiyorsa, uygun gördüğünde, nasıl istiyorsa o zaman yapacaktır."

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ERA devlet radyosunda katıldığı “Birinci Program”da, “Yunanistan’ın tek taraflı olarak karasularını 12 mile kadar çıkarma hakkına sahiptir” ifadesini kullandı.

Bakan Dendias Türkiye’ye de atıfta bulunarak, “kendi krizi ve aynı zamanda küresel alanda Koronavirüs krizinde ortak sorunları ele almak ve çözüm önermek yerine, var olmayan uyuşmazlıkların çözümlenmesini öneriyor” diyerek Türkiye’yi eleştirdi.

Dışişleri Bakanı Dendias, Türkiye’nin Akkuyu bölgesinde inşa ettiği nükler enerji santraline de değinerek, “Türkiye, Akuyu’da bir nükleer santral kurmak istiyor. Güvenlik parametreleri konusunda komşu ülkelerle uzlaşma sağlaması gerekmez miydi? Geniş bölgede zaten bir taban yarığı var. Bu bölge depremsiz değil. Bu Yunanistan için bir tehlike arz etmiyor mu?” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin 12 mil konusunda casus belli (savaş nedeni) kararına değinen Dendias şunları söyledi. “Yunanistan 12 mil konusunu nerede istiyorsa, uygun gördüğünde, nasıl istiyorsa o zaman yapacaktır. Bu konuda herhangi kimse ile uzlaşmak için bir neden yok. Türkiye’den gelen casus belli tipi komiklikler bizi soğukkanlı ve kayıtsız bırakıyor.”

Sırasıyla Türkiye ile Libya arasında yapılan mutabakata değinen Dendias, “Türkiye’ye var olmayan bir muhtıra ile ilgili eylemleri desteklememesini öneriyoruz. Mantıksız, kışkırtıcı, çoğu zaman yasadışı davranışları ile Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi bağlamında, kibirli davranışı ile Türkiye bizim için birçok kapı açmıştır, çünkü uluslararası topluluğun herkesin hangi rolü oynadığını anlamasına yardımcı olmuştur.”

Dendias, Meriç (Evros) bölgesinde yaşanan olaylarda göçmenlerin kullanımının Türkiye’yi tüm uluslararası topluluğa karşı zor durumda bıraktığını kaydetti.

Son olarak Ege’de bir kaza olasılığı ile ilgili Dendias, Yunan Silahlı Kuvvetleri’nin deneyimli olduğunu belirtti. Yunan subayların öfkesine yenik düşmeyeceklerini dile getiren Dendias, “durumların nasıl ele alınacağını biliyorlar ve bu kanıtlandı, tabii ki elbette diğer taraf da bazı sınırlar uyguluyor” dedi.

Haberin devamını oku

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu