Yunanistan Haber

“Yunanistan Tamamen Hazırdır, Hazırlıklı Kalacaktır”

"Türkiye uygulamaya karar verirse, Yunanistan bu sorunu karşılamak üzere tamamen hazırdır."

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de Resmi Gazete’de yayınlanan ve hükümet tarafından petrol arama izni verilmesine yönelik oldukça sert bir açıklama yapıldı. Bu açıklamanın ardından, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin’in Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı belirtiliyor.

Açıklamada şu ifadelere yer veriliyor.

“Türkiye’de Resmi Gazete’de yayınlandığı üzere, Türk hükümeti tarafından Yunan kıta sahanlığı alanlarında Türk devlet petrol şirketine araştırma ve işletme ruhsatı verilmesine yönelik bir dizi başvurunun dahil edilmesi ile, Türkiye adım adım Yunanistan’ın egemenlik haklarını gasp etmeye çalışıyor.

Bu, asılsız olan Türk-Libya muhtırasının izlenmesini teşkil etmektedir.

Türkiye’nin yasadışı eylemleri yasal sonuçlar üretmemektedir.

Yunanistan’ın egemenlik haklarını, Uluslararası Hukuk ve Uluslararası Denizcilik Hukukuna dayandırılan haklarını etkilemesi mümkün değildir.

Açık olalım. Söz konusu meselede bizim konumumuz ve Türkiye’nin ihlallerinin sonucu kesin bellidir. Türkiye’ye defalarca bildirilmiştir.

Eğer neticede Türkiye uygulamaya karar verirse, Yunanistan bu sorunu karşılamak üzere tamamen hazırdır ve hazırlıklı kalacaktır.”

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu