Yunanistan Haber

Yunanistan Silah Alımına 10 Milyar Euro Ayıracak

Ege ve Doğu Akdeniz'de Türkiye’ye karşı güçlü konuma geçmek isteyen Yunanistan silah alacak.

Ege ve Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşı güçlü konuma geçmek isteyen Yunanistan, orduyu güçlendirmek için 10 milyarlık bir proje üzerinde çalışıyor.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hamleleri Yunanistan’ı harekete geçirdi. Batı’yı da yanına çekmeye çalışan Yunanistan bir yandan Türkiye’ye yönelik AB’ tarafından yaptırımların çıkmasını diplomatik yollardan sağlamaya çalışırken, diğer yandan da silahlı kuvvetlerini güçlendirmek amacıyla 10 milyar euroluk harcama yapmayı planlıyor.

Miçotakis hükümetinin üst düzey yetkilileri basına yaptıkları açıklamalarda, Fransa ve diğer ülkelerle silah alımı için görüşmelerin devam ettiğini, bu konudaki müzakerelerin 10 Eylül’de Korsika Adası’nda gerçekleştirilecek AB üyesi Akdeniz ülkeleri toplantısına kadar tamamlanmasının hedeflendiği kaydetti.

Devlet Bakanı Yorgos Gerapetritis katıldığı bir televizyon programında, hükümetin silahlı kuvvetlerini ve silah endüstrisini güçlendirme çabası çerçevesinde birçok ülke ile temas halinde olduğunu söyledi.

Fransa’dan Rafale uçaklarının alımı için henüz anlaşma olmadığını, bu konudaki görüşmelerin devam ettiğini belirten Gerapetritis, hedefin Yunan silahlı kuvvetlerinin modernizasyonu olduğunu ifade etti. Gerapetritis, Yunanistan’ın iyi komşuluk taraftarı olduğunu ve Türkiye ile olan iletişim kanallarının açık olması gerektiği görüşünü de dile getirdi.

Daha önce Yunan medyası Atina’nın Paris’ten Rafale savaş uçağı ile Belharra fırkateyn gemisi almak için temaslarını sürdürdüğünü yazmıştı. Yunanistan Maliye Bakanı Hristos Staikuras da savunma harcamalarıyla ilgili yaptığı açıklamada, silahlı kuvvetleri güçlendirmek için daha fazla para sarf etmeye hazır olduklarını bildirmişti.

Haberin devamını oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rastgele Haberler

Başa dön tuşu